В Україні з 20 грудня 2023 року по 19 січня 2024 року тривав прийом заявок від організацій для участі в конкурсі Європейської комісії. Зокрема, спеціальна комісія, у складі якої представники Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту, міжнародні експерти, оцінила та обрала 15 кращих із числа 60, що надійшли, тож тепер вони мають шанс приєднатися до мережі Європейських цифрових інноваційних хабів (ЄЦІХ) у рамках програми ЄС «Цифрова Європа». Таким чином, наголошують організатори, фіналістами національного відбору стали саме ті організації, які готові впроваджувати інновації та цифрову трансформацію для українських підприємств і державних установ.
У їх числі – Поліський національний університет (м.Житомир). Спеціалізація: у сфері розвитку цифрових навичок високого рівня. Зокрема, заклад вищої освіти потрапив до ІІ етапу конкурсу, але остаточних переможців буде оголошено влітку цього року. Вони отримають грант на впровадження своїх проєктів, тобто створення хабів. Відомо, що грант від ЄС покриє половину вартості його облаштування та функціонування на період до 2027 року. Решту витрат учасник покриватиме самотужки. Загальний бюджет підтримки хабів в Україні за участі ЄС у межах конкурсу становить 4,5 мільйона євро.
*Ініціатива реалізується в рамках програми ЄС «Цифрова Європа», стратегічним реалізатором якої в Україні є Міністерство цифрової трансформації України, практичним консультантом – Офіс з розвитку підприємництва та експорту, за підтримки програми GIZ Ukraine «Цифрова трансформація МСП у країнах Східного партнерства», що фінансується Урядом Німеччини.
«Поліський національний університет має на меті створити Європейський цифровий інноваційних хаб «POLIDIH» (Polissia Digital Innovation Hub), завданням якого буде підтримка процесу глибинних ланцюгових цифрових трансформацій задля забезпечення вектору сталого економічного та «зеленого» розвитку північних регіонів України шляхом надання якісних послуг у сфері геоінформаційних систем малим та середнім підприємствам, органам місцевого самоврядування та державної влади, спрямованих на підвищення ними ефективності управлінських процесів, – пояснює ректор Поліського національного університету Олег Скидан. – Хаб сприятиме розробці заснованих на точних геоданих управлінських рішень для потреб приватного і державного секторів економіки в географічному регіоні, що охоплює Житомирську, Чернігівську, Рівненську та Волинську області. Спеціалізація «POLIDIH» базуватиметься на наданні МСП, органам державної влади і місцевого самоврядування пакету інноваційних ГІС-послуг, які забезпечать їм можливість відображати корпоративні та ситуативні дані через електронну карту і, досягнувши ситуаційної обізнаності, вживати своєчасні, обгрунтовані і, зокрема, критично важливі рішення, використовуючи весь потенціал сучасних геоінформаційних технологій. Крім цього, цифровий інноваційних хаб у Поліському національному університеті слугуватиме платформою, яка надаватиме можливість взаємодії та обміну геопросторовою інформацією між областями, сприяючи розвитку смарт-спеціалізацій на Поліссі. В основу його роботи буде покладено європейські практики збору показників соціально-економічного розвитку для формування регіональної політики. Оновлені показники системи будуть гармонізованими з показниками систем країн Європи, що дозволить Україні отримати доступ до найкращих політик і програм фінансування ЄС. ГІС інтегрується з методологією пріоритезації проєктів відновлення, яку розробляє Міністерство відновлення спільно зі Світовим банком. ЄЦІХ «POLIDIH» посилюватиме спроможність за рахунок побудови тісного нетворкінгу з іншими об’єктами мережі ЄЦІХ в Україні, що будуть сформовані, та вже діючими хабами на території ЄС, в першу чергу тими, хто працює над напрямом локального розвитку (Community led local development)».
За словами Олега Скидана, цифровий інноваційний хаб сприятиме реалізації політики ЄС «Цифрове десятиліття» в частині підтримки набуття громадянами цифрових навичок, надання допомоги у трансформації бізнесу за допомогою інструментів цифровізації, діджиталізації публічних послуг, а також реалізації Стратегії ЄС для розвитку малого та середнього бізнесу щодо посилення спроможності та підтримки МСП у переході до сталості та діджиталізації шляхом надання послуг у напрямі ГІС технологій, менторства та освітніх послуг. Власне, підтримуючи Європейський зелений курс, хаб у Поліському національному університеті спрямовуватиме зусилля на акумуляцію інтегрованих даних щодо екологічного стану природних ресурсів, окремих об’єктів або територій з метою отримання можливості прийняття оптимальних управлінських рішень, здійснення стратегічної екологічної оцінки, оцінки впливу на довкілля.
Відзначимо, що Поліський національний університет – єдиний в регіоні потрапив до фіналу конкурсу, тому має можливість першим в області втілити подібну ініціативу.
Як повідомляється, серед найпопулярніших сфер діяльності потенційних хабів у рамках програми ЄС «Цифрова Європа» цьогоріч виокремили агропромисловість, штучний інтелект (ШІ), кібербезпеку та енергетичну галузь. Відбір організацій здійснювався за кількома критеріями – відповідність цілям програми «Цифрова Європа», національним або регіональним цифровим цілям; план та спроможність реалізації запланованих активностей; очікувані результати та потенційний довгостроковий ефект; конкурентоспроможність і переваги для місцевої екосистеми інновацій та підприємництва загалом.
Крім Поліського національного університету, в списку фіналістів також ГС «Харківський кластер інформаційних технологій», Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана, консорціум у складі Університета Короля Данила, Івано-Франківського ІТ-кластера, Прикарпатського екоенергетичного кластера, департаменту економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міськради, ТОВ «Ейрбридж Глобал», ТОВ «Науковий парк Національного університету «Львівська політехніка», Інститут фізики НАН України, ГО «Майстерня добра», Хмельницький національний університет, Національний університет «Запорізька політехніка», БО «Благодійний Фонд “Промприлад”», асоціація «Львівський Кластер Інформаційних Технологій та Бізнес-Послуг», ТОВ «Юніт Менеджмент Компані», ГО Інститут «Київська школа економіки», ПУ «Університет “Київська школа економіки”».
Варто зазначити, що у 2023 році Поліський національний університет у складі консорціуму «AGROSUS» здобув перемогу у конкурсі «Horizon Europe» (найбільша міжнародна грантова програма, що підтримує передові наукові дослідження). У рамках реалізації «AGROSUS» розроблятимуть відповідні інструменти та агроекологічні стратегії для запобігання й боротьби з бур’янами у традиційному, органічному та змішаному землеробстві в 11 біогеографічних регіонах ЄС та асоційованих країн. Наразі команда університету спільно з європейськими партнерами активно працює над цим. Також у Поліському національному університеті в лютому 2024 року стартував ІІ етап впровадження пілотного проєкту з навчання жінок-фермерок у рамках реалізації допомоги у відновленні аграрного сектора України, який проводиться спільно з департаментом агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської ОВА за спонсорської підтримки Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) .
Пресслужба Поліського національного університету