У рамках відзначення Дня Героїв у Поліському національному університету 23 травня провели урочистий захід, під час якого відбулося офіційне представлення нової назви Ботанічного саду – «Ботанічний сад Поліського національного університету імені Героїв-десантників» (відповідно до рішення, прийнятого на засіданні Вченої ради 25 квітня цього року), а також відкриття «Алеї слави ДШВ ЗСУ», яку облаштували у партерній зоні вздовж центральної алеї, що веде до одного з озер.
«Наші воїни продовжують протистояти ворогу. І в когорті цих захисників особливе місце займають десантно-штурмові війська ЗСУ. Сьогодні ми презентуємо нову назву Ботанічного саду Поліського національного університету зі зміною вивіски – «Ботанічний сад Поліського національного університету імені Героїв-десантників» і, відповідно, відкриваємо «Алею слави ДШВ», – оголосив ректор Олег Скидан.
Вшановуючи героїзм і подвиги десантників-земляків 95-ї бригади та військовослужбовців інших бригад ДШВ, на території Ботанічного саду облаштували окрему експозицією, де на флагштоках розвіваються прапори із їх символікою, а в центрі розмістилася дерев’яна скульптура майстра з багаторічним досвідом, ветерана, колишнього десантника 95-ї бригади, а нині волонтера та учасника благодійних марафонів по збору коштів на підтримку побратимів Івана Халуса (позивний «Скульптор»). Це емблема 95 бригади, яку він рік тому вирізав бензопилою із колоди 300-річного дуба на території Шодуарівського парку в Житомирі, викарбував імена і позивні загиблих десантників, назви населених пунктів, де точилися жорстокі бої у період повномасштабної війни.
«На крилах цього знаку вирізьблені псевдо військовослужбовців, які загинули. Це важливо для наших побратимів. Коли почали співпрацювати безпосередньо з Ботанічним садом та університетом, виникла пропозиція перемістити герб. Ідея народилася сама собою. Спочатку поставили знак, потім вирішили накрити його прототипом американської парашутної системи для спуску, щоб додати «ламповості» і насиченості монументу, а також захистити його від погодних умов», — пояснив у коментарі «Суспільному» заступник начальника штабу 95 бригади Дмитро Нагорянський.
У заході з нагоди відкриття Алеї взяли участь представники десантно-штурмових військ, безпосередньо військовослужбовці 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади ДШВ ЗСУ та Командування ДШВ ЗСУ, ректор Поліського національного університету Олег Скидан, проректори Іван Мартинчук та Юрій Демяненко, директор Ботанічного саду Олена Кузьміних, капелани, священнослужителі, волонтери, рідні діючих військових та полеглих захисників, ветерани, викладачі і студенти.
Спершу прозвучав Гімн України у виконанні артиста хорової капели «Орея» Олександра Яремчука, далі хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять полеглих Героїв за період проведення АТО/ООС та повномасштабної війни, а після Житомирський академічний ансамбль танцю «Сонечко» (керівники – народні артисти України та почесні громадяни міста – Михайло і Тетяна Гузун) виконав «Козацький марш» та було по черзі піднято прапори усіх бригад і підрозділів ДШВ ЗСУ.
«Наша співпраця з 95-ою бригадою розпочалася давно – ще на початку повномасштабного вторгнення. У нас діяв «Гуманітарний штаб» і ми намагалися всіляко допомагати із закупівлею всього необхідного для військових, у тому числі десантникам – дрони, ноутбуки, планшети та ін. Саме в цій співпраці «народилася» ідея розширити допомогу — перейти безпосередньо до реабілітаційних заходів для захисників. Працювати з тими, хто вже повернувся з війни, наприклад, і з пораненими бійцями. Крім цього, намагаємося поглибити і поєднати елементи патріотичного виховання та вшанування пам’яті наших військовослужбовців, наших підрозділів і частин, сконцентрувавши у Ботсаду всю роботу – практичну, реабілітаційну та патріотично-виховну. Це гарне місце, локація в природних умовах, де все це можливо реалізувати – наголосив під час урочистостей ректор Поліського національного університету Олег Скидан. – Вже спілкувалися і з військовим шпиталем, що для поранених, які саме проходять реабілітацію, Ботанічний сад повинен постійно бути відчиненим. Вони можуть тут відпочивати, насолоджуватись природою. Відповідно, й ті заходи, які проводить і наша кафедра психології, і наші партнери, яких ми залучали та ще будемо залучати, доступні для всіх наших захисників. Тож, ми сьогодні відкрили не просто місце під час разової акції – на території Ботанічного саду постійно буде активність, спрямована на допомогу воїнам. Це вкрай важливо і, що головне, – корисно! Сподіваємось, що Ботанічний стане ідеальним місцем, де воїни зможуть відпочити, набратись сил, трішки забути про страхи війни, які пережили, хоча б ненадовго відволіктись, а також отримати краплинку натхнення».
Нагадаємо, що у травні в Ботанічному саду запрацював потужний комплекс для проведення реабілітації поранених військовослужбовців ЗСУ – Поліський Хаб Відновлення та Арт-Терапії. Відповідну ініціативу Поліський національний університет (колектив кафедри психології) втілює спільно з БО «БФ «Штаб допомоги Житомир» та іншими волонтерськими організаціями – для військових, ветеранів і членів їх родин, постраждалих від наслідків війни та інших категорій проходять заняття з арт-терапії, еко-терапії (майстер-класи з гончарства, живопису, екскурсії та інші заходи).
Під час відкриття Алеї до присутніх звернулися представник Командування ДШВ ЗСУ Вʼячеслав Колодницький, який подякував усім причетним за втілення ініціативи, військовий капелан 95-ї бригади – отець Микола, підприємець, благодійник та ветеран Юрій Бірюченко, дружина загиблого військовослужбовця – студента Поліського університету Олександра Мороза, що закликали усіх продовжувати підтримувати і допомагати військовим, аби стримати окупантів, не пустити їх у мирні міста та остаточно вибити з території України.
«Вважаю, що сьогоднішній захід дуже важливий. Передусім, в пам’ять про наших загиблих захисників та захисниць. Ботанічний стане пам’ятним місцем для людей, які сюди приходитимуть. Тішить, що ця локація й надалі буде розвиватись. Тут будуть і зони для реабілітації, і зони для відпочинку. Відповідно, стягів на Алеї Героїв ставатиме все більше, оскільки більшає й бригад ДШВ. На мою думку, Ботанічний стане своєрідним культурним центром! І це дуже потужно», – констатував Дмитро Нагорянський.
Незабаром, за словами ректора, на вході у Ботсад буде встановлено ще й памʼятний камінь, а біля кожного прапора – табличка з інформацією про бригаду. Якщо будуть створювати нові бригади, змінювати назви діючих – все це актуалізуватимуть на Алеї. Важливо, що доступ до неї не будуть обмежувати і додатково тут проводитимуть заходи до державних свят та інших важливих дат.
Заступник начальника штабу 95-ї бригади Дмитро Нагорянський акцентував увагу на тому, що на облаштування локації не залучали додаткове фінансування – свою продукцію та послуги безкоштовно або із суттєвою знижкою надали компанії й підприємства Житомирщини та Вінниччини.
Довідково: з 8 березня цього року Ботанічний сад Поліського національного університету щовихідних з 10-ї до 16-ї – відкритий для відвідувачів, які можуть безкоштовно прогулюватися територією, робити світлини, оглядати колекцію рідкісних рослин та декоративних насаджень. Крім цього, починаючи з 16 березня, на вході було встановлено скриньку по збору коштів на потреби 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади ДШВ ЗСУ. Відвідувачі можуть кинути туди будь-яку суму. Це спільна ініціатива Студради університету та десантників 95-ї бригади. Станом на 20 травня вже зібрано більше 150 тисяч гривень, за які було придбано FPV-дрони і акумулятори до них, Їх передано воїнам для виконання завдань на фронті. Також за донат від 80 гривень відвідувачі можуть отримати значок із символікою 95-ки. Є можливість переказати кошти на банківський рахунок, аби підтримати збір коштів на ремонт військового автомобіля десантників, що припаркований біля Ботсаду. Зауважимо, що лише протягом минулого року для захисників було придбано і передано обладнання (дрони різної модифікації, тепловізори, планшети, ноутбуки, транспортні засоби, монокуляри, генератори) на суму понад 3 мільйони гривень. З грудня 2022 року за рішенням трудового колективу університету щомісячно його працівниками через профспілковий орган перераховується на закупівлі для армії близько 200 тисяч гривень. Окремі акції і збори для воїнів проводять і органи студентського самоврядування. За сприяння і допомогу Поліський національний університет відзначений подякою Командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ, відзнакою «Друзям бригади» 30-ї окремої механізованої бригади ім. Князя Костянтина Острозького, нагрудним знаком «За допомогу та жертовність» 10-й ОГШБ; подякою 95-ї ОДШБ, орденом «Пошана. Честь. Відвага» І ступеню Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України, ін.
Пресслужба Поліського національного університету