Результати наукової діяльності за науковими дослідженнями у межах міжнародних
грантових проєктів
Країни-партнери: Європейський Союз, Бразилія, Канада
Науковий керівник: Романчук Л. Д., д. с.-г. н., професор.
Фактичний обсяг фінансування: 230 тис. грн.
Термін виконання: 2021-2023 рр.
Візія проєкту. Біопаливо є одним із небагатьох варіантів декарбонізації транспорту в коротко- та середньостроковій перспективі. Однак їх часто критикують за непрямі зміни землекористування, які є критичними через відсутність високоякісних сільськогосподарських угідь і збільшення населення світу. При цьому значні забруднені території залишаються невикористаними.
CERESiS прагне забезпечити безпрограшне стійке рішення для обох проблем, сприяючи знезараженню землі шляхом фіторемедіації, вирощування енергетичних культур для виробництва чистого біопалива. У довгостроковій перспективі це збільшить площу землі, доступної для сільського господарства, водночас виробляючи біопаливо.
Найважливіші результати (науковий рівень, значимість). Для вивчення питання очищення забруднених ґрунтів від важких металів, залишків пестицидів, нафтопродуктів закладено дослідні ділянки енергетичних рослин Miscanthus x giganteus Phalaris arundinacea на забруднених органічними пестицидами та трансформаторним маслом грунтах. На ділянках визначено до закладання і після вирощування рослин Miscanthus x giganteus та Phalaris arundinacea гранулометричний склад; водно-фізичні властивості (pH, щільність, електропровідність); вміст вуглецю (TC, TOC, TIC); органічну речовину; N; P; K; Ca; S; суму ввібраних основ; органічні забруднювачі; феноли; валові форми важких металів; рухомі форми важких металів; модифікований метод послідовних екстракцій BCR; загальні форми поживних елементів; нафтопродукти. Проведено лабораторні дослідження біомаси рослин Miscanthus x giganteus та Phalaris arundinacea з дослідних ділянок та досліджено коефіцієнт переходу шкідливих речовин у рослини.
Практичне значення. Дані дослідження дадуть змогу здійснити оптимальну реабілітацію ґрунту забрудненого органічними пестицидами та трансформаторним маслом без втрат його властивостей для подальшого сільськогосподарського використання. Вирощування енергетичних рослин як фіторемедіантів на забруднених землях дозволить не лише знизити рівень деградації, а й підвищити агрономічну цінність цих ґрунтів. Висока продуктивність біомаси енергетичних культур (до 30 т/га) може перетворити технологію фіторемедіації в прибуткову галузь для біоенергетичної промисловості. Енергетичні культури накопичують органіку в ґрунті, збільшуючи вміст карбону в ньому, інтенсивно поглинають вуглекислий газ і зменшують наслідки глобального потепління.
Науковий керівник: керівник ННЦ організації освітнього процесу, к.е.н., доцент Тетяна Усюк
Країна-партнер: Чеська Республіка
Фактичний обсяг фінансування: 199 048 CZK
Мета проєкту: посилення потенціалу аспірантів України через розвиток їхніх навичок і знань для якісних наукових досліджень, а також через надання грантового фінансування та створення середовища й інструментарію для їх практичної реалізації. Дослідження аспірантів планується будувати в тісній співпраці дослідників з України та Чехії з метою реалізації найкращих дослідницьких ідей, участі в проєктах та впровадження стандартів європейської науки.
Практичне значення: участь аспірантів університету в заходах наукового спрямування (курс академічного письма англійською, курс “ Практичні інструменти досліджень, фінансованих грантом ”, Літня школа в Чеському університеті природничих наук, науково-практична конференція “Сучасні виклики для сталого розвитку країн світу під час війни в Україні”, 25.11.2022); фінансування наукових досліджень за темою дисертаційного дослідження (за рахунок грантових коштів), навчальний візит до Праги з метою отримання досвіду проведення наукових досліджень на базі іноземного університету.
Термін реалізації: 2022-2025 рр.
Країна-партнер: Європейський Союз
Науковий керівник: д. е. н., професор Куцмус Н.М.
Співвиконавці: д.е.н, професор Зінчук Т.О., к.е.н., доцент Усюк Т.В., к.е.н., доцент Ковальчук О.Д., к.е.н., доцент Прокопчук О.А., к.е.н., доцент Яремова М.І.
Фактичний обсяг фінансування: 26 500,00 Євро.
Наукова новизна: сприяння формуванню інклюзивного демократичного простору для соціально-економічного розвитку сільських територій як сприятливого середовища для життя та економічної діяльності, ведення бізнесу та сталого зростання ендогенного потенціалу громад через: створення системи знань про політику сільського розвитку ЄС та її просування серед освітян, науковців, політиків, експертів і громадських лідерів; мережування навколо європейських цінностей і стратегій для подолання дискримінації та досягнення рівних можливостей.
Найважливіші результати (науковий рівень, значимість):
Практичне значення: поглиблення та просування європейських цінностей в рамках інтеграції між владою, бізнесом та громадянським суспільством через створення мережі для сталого розвитку, підтримку адвокації та створення можливостей для інклюзивного соціально-економічного зростання сільських територій.
Науковий керівник: д. е. н., професор Зінчук Т.О.
Термін реалізації: 2022-2025 рр.
Країна-партнер: Європейський Союз.
Співвиконавці: д. е. н., професор Куцмус Н.М., к. е. н., доцент Ковальчук О.Д., к. е. н., доцент Усюк Т.В., к. е. н., доцент Прокопчук О.А., к. е. н., доцент Тарасович Л.В.
Фактичний обсяг фінансування: 30 000,00 Євро
Наукова новизна: формування нової філософії знань та розуміння основних теоретико-методологічних, інституційних і прикладних підходів до творення європейської політики згуртування з виявленням прогресивних практикоорієнтованих перспектив адаптації вітчизняної регіональної політики до найкращих практик ЄС, зокрема, таких, як: мінімізація регіональних економічних диспропорцій розвитку; активізація нових форм партнерства “держава-бізнес-суспільство”; скорочення нерівності в доходах; екологізації соціально-економічних систем та збереження довкілля, що сприятиме прискоренню процесу набуття Україною членства в ЄС.
Найважливіші результати (науковий рівень, значимість):
– здобуток наукових знань учасників освітнього процесу щодо політики згуртування ЄС з позиції синергії:
1) інституційних;
2) соціально-економічних;
3) інноваційно-інвестиційних;
4) фінансових;
5) екологічних інструментів та ефективності їх впровадження в стратегії повоєнного розвитку регіонів України з врахуванням позитивного досвіду європейських країн;
Практичне значення: впровадження освітньої складової проєкту у процес навчання здобувачів; підвищення рівня обізнаності представників цільових груп щодо європейської моделі та практики взаємодії влади і локальних громад у процесі створення можливостей для інклюзивного соціально-економічного зростання; формування потенціалу громадянської консолідації через розповсюдження європейських ідей згуртування з поступовою реалізацією в стратегії регіонального розвитку України.
Термін реалізації: 2022 р.
Країна-партнер: Федеративна Республіка Німеччина.
Науковий керівник: к. е. н., доцент Левківська Л.М.
Мета: сприяння обміну інформацією про процес, актуальні проблеми, вимоги та перспективи земельної реформи в Україні, підвищення рівня знань про її економічні, соціальні та політичні наслідки та, таким чином, об’єктивізація дискусій з цього приводу.
Проєкт складається з 3 етапів:
Цикл лекцій з методологічних основ отримання та обробки даних досліджень та наукового письма.
Семінар в Україні, який має на меті наукове обговорення економічних та соціальних аспектів лібералізації ринку землі та сприяння діалогу між зацікавленими сторонами, що особливо важливо для визначення підходів до поточних викликів процесу реформ.
Наукові стажування українських та німецьких науковців у партнерських організаціях (у Німеччині та Україні відповідно).
Проєкт підтримується Німецькою службою академічних обмінів (DAAD) за кошти Міністерства закордонних справ Німеччини (AA).
Термін реалізації: 2022-2023 рр.
Країна-партнер: імплементується завдяки Стипендіальній програмі ЄС для лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства (Eastern Partnership Civil Society) за підтримки Європейського Союзу
Науковий керівник: Литвинчук І. Л.
Мета: підвищення поінформованості молоді як агентів змін в суспільстві з питань технологічних рішень для протидії кампаніям з дезінформації через навчальні заходи, організовані із залученням іноземних партнерів та професійних ІТ-компаній
Практичне значення: студенти, що навчаються за спеціальностями галузі 12 «Інформаційні технології» безкоштовно беруть участь в тренінгах, за результатами яких отримають сертифікати
Публічна школа “#You_Ipmact” (Формування у молоді Житомира компетенцій у сфері електронної демократії)
Термін реалізації: 2021-2022 рр.
Країна-партнер: імплементується в рамках ініціативи «Міста доброчесності» за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) та Міністерства Закордонних справ Данії.
Науковий керівник: Литвинчук І.Л.
Мета: Проєкт спрямований на посилення прозорості та підзвітності органів державної влади шляхом подолання обмежень здатності молоді спілкуватися, взаємодіяти та запитувати інформацію у державних установ.
Практичне значення: студенти, що навчаються за спеціальностями галузі 28«Публічне управління та адміністрування» безкоштовно взяли участь в тренінгах та отримали сертифікати
Результати наукової діяльності за науковими дослідженнями та розробками, які виконувалися за рахунок коштів державного бюджету
Назва роботи: Оцінка Антропогенного впливу на довкілля за показником гемеробії.
Науковий керівник: Федонюк Т.П.
Термін реалізації: 2021-2022 рр.
Фактичний обсяг фінансування: 237 942 грн.
Наукова новизна. Уперше: запропоновано застосування аналізу надлишковості для декомпозиції часового ряду властивостей середовища на різномасштабні складові; розроблена процедура оцінки оптимумів видів за мінорними градієнтами середовища; оцінені частотні характеристики впливових часових змінних середовища на часову динаміку популяцій та угруповань; обґрунтована концепція заповідних територій як фактору стабілізації угруповань тварин у часі за умов інтенсивного антропогенного впливу; запропоновано характеризувати структуру екологічних гільдій за допомогою лог-відношень, які володіють необхідними статистичними властивостями; розкриті механізми антропогенного впливу на часову динаміку структури екологічних гільдій; обґрунтована точка зору про стабілізаційну роль малочисельних (рідкісних) видів для часової стійкості угруповань тварин в умовах антропогенного впливу; показана переважна роль ландшафтного різноманіття як фактора стійкості угруповань тварин в умовах глобальних змін клімату.
Удосконалено: процедуру характеристики часової траєкторії угруповань тварин у просторі канонічних змінних; процедури оцінки ролі філогенетичного різноманіття в часовій динаміці угруповань тварин;
Набули подальшого розвитку: концепція часової екології.
Найважливіші результати (науковий рівень, значимість). У роботі розроблено нові наукові методи комплексної оцінки антропогенного впливу на довкілля та післяпроектного моніторингу на основі біоіндикаційної оцінки гемеробії за допомогою різних компонентів біоти (ціанопрокаріоти, вищі рослини, ґрунтова макрофауна та птахи). Вирішено наступні завдання: розроблено методичні підходи для адаптації існуючих шкал гемеробності вищих рослин (шкали гемеробності Дідуха–Хом’яка, Гончаренко, шкали урбанитету Франка, шкали природності Борхіді) для умов південного сходу України та створити інструменти для поширення таких шкал на інші географічні умови країни; встановлено закономірності часової динаміки популяцій та угруповань безхребетних в умовах рекультивації земель, порушених внаслідок дії гірничої промисловості; розроблено методичні підходи для з’ясування ролі часових змінних прогнозуванні фенології угруповання безхребетних; оцінено роль глобальних змін клімату в перебігу екологічних подій; визначено роль евтрофікації як драйвера часової динаміки угруповань риб; показано роль заповідних територій як фактора стабілізації часової динаміки угруповань тварин, ініційованої антропогенними чинниками; встановлено роль філогенетичного аспекта структури угруповань як джерела інформації для оцінки часової динаміки; оцінено роль глобальних змін клімату та ландшафтного різноманіття в динаміці угруповань птахів; розроблено методичні підходи для визначення ролі тенденцій змін кліматичних режимів як факторів динаміки угруповань тварин; застосовано фітоіндикаційні оцінки гемеробії на основі структури угруповань вищих рослин для встановлення рівня антропогенної трансформації екосистем і використати їх для визначення гемеробності тваринних компонентів біоти; перевірено гіпотезу гомогенізації екосистем внаслідок антропогенної трансформації та обґрунтувати існування універсальної шкали гемеробності, або наявність декількох шкал залежно від природи антропогенної трансформації у випадку, коли гіпотеза гомогенізації не вірна; оцінено діапазони найбільшої інформаційної цінності різних біотичних компонентів екосистем у градієнті умов гемеробії та таким чином з’ясувати умови, за яких застосування тих або інших інструментів є найбільш виправданим.
Практичне значення. Принципи та методи часової екології є теоретичною основою розробки ефективних стратегій охорони та збереження біологічного різноманіття та забезпечення стійкого економічного зростання економіки країни за умов дружнього ставлення до природи. Одержані наукові результати розширюють усвідомлення функціонального значення природоохоронних резерватів з локацій, де зберігається рівень біологічного різноманіття, який нагадує такий для первинних природних умов, на зони стабілізації екологічних процесів у регіональному контексті. Доведено, що природоохоронні резервати є джерелом досягнення функціональної стійкості екосистем, а цей ефект поширюється на значно більшу територію, ніж площа самого резервату. Практичне значення має концепція підтримання ландшафтного різноманіття як цілісної системи природних та напівприродних типів ландшафтного покриву як інструменту адаптації до глобальних змін клімату. Практичне значення має ідея про функціональне (а таким чином – економічне) значення збереження рідкісних видів тварин. Таким чином, збереження біологічного різноманіття переходить з категорії етичного імператива у галузь практичної та економічно ефективної діяльності людини.