Кафедра іноземних мов заснована у 1963 році. Першим очільником був старший викладач А. В. Ніколаєв. Тривалий час кафедрою керували А. Д. Прилуцька, С. Г. Шевченко, Е. Ф. Маліновський, Г. О. Хант, К. Я. Климова. З 2023 року завідувачем кафедри іноземних мов є кандидат педагогічних наук, доцент Кубрак Сніжана Василівна. Нині на кафедрі працюють 17 викладачів, які ведуть заняття з англійської, німецької, латинської та української мов. Науково-дослідна робота кафедри здійснюється за двома напрямами: «Когнітивно-прагматичний та перекладацький аспекти дослідження мови та мовлення» та «Формування мовнокомунікативної професійної компетентності здобувачів вищої освіти». Результати цих пошуків впроваджуються у навчальний процес та сприяють підвищенню рівня знань здобувачів вищої освіти університету. У рамках НДР викладачі кафедри публікуютьу виданнях, що індексуються у науковометричних базах Scopus та Web of Science, у вітчизняних фахових та зарубіжних виданнях, беруть участь в конференціях різного рівня, семінарах та засіданнях круглих столів, ініціюють проведення наукових конференцій та семінарів на базі кафедри (а саме, Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції (з міжнародною участю) «Актуальні проблеми мовознавства та лінгвометодики в умовах війни в Україні», 21 лютого 2023 року; Міжрегіонального науково-практичного online-семінару викладачів та здобувачів вищої освіти «Перспективи розвитку сучасної філології та лінгвометодики у дослідженнях молодих науковців» 22 січня 2024 року).
Викладачі кафедри є практикуючими перекладачами та здійснюють переклади на замовлення Житомирської міської ради, Комунальної установи «Агенція розвитку міста» (м. Житомир), «Eko Connect» (Німеччина), «Martin Bauer» (Німеччина).
Науково-педагогічні працівники кафедри стали співорганізаторами та виконавцями таких міжнародних проєктів та заходів на базі Поліського національного університету:
На кафедрі на постійній основі діють курси з вивчення іноземних мов як для здобувачів освіти, так і для викладачів університету. На курсах можна підготуватися до міжнародних іспитів з англійської мови від Cambridge English Assessment. Цей центр є найбільшим центром міжнародних іспитів з англійської мови та єдиним авторизованим Платиновим центром Cambridge Assessment English в Україні.
З метою вдосконалення науково-методичного забезпечення дисциплін «Ділова іноземна мова», «Іноземна мова за професійним спрямуванням», «Фахова іноземна мова» видаються навчальні посібники та методичні матеріали з англійської, німецької та латинської мов, які передбачають поглиблене вивчення іноземної мови здобувачами вищої освіти всіх факультетів. При цьому враховується не лише спеціалізація окремих факультетів, але й загальний напрямок навчання у ЗВО – екологізація освіти.