Технологічний факультет здійснює підготовку фахівців на денній та заочній формі навчання за сучасними освітніми програмами, використовуючи інноваційні методи навчання. Здобувачі освіти мають можливість отримати: сучасні теоретичні знання з виробництва і переробки продукції тваринництва, практичну підготовку на сучасних підприємствах галузі, проходячи навчальну та виробничу практики, стажуватися за кордоном та навчатися за дуальною формою, гідну гуманітарну підготовку та прекрасні можливості для особистісного росту. Крім того, факультет здійснює просвітницьку діяльність, проводячи екскурсії на мультифермі, навчальній пасіці та навчальній лабораторії кінології, а також здійснюючи підготовку бджолярів та кінологів на курсах.
Факультет готує фахівців за освітньо-професійними програмами «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти за спеціальністю 204 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», галузі знань 20 «Аграрні науки та продовольство», а також за освітньо-науковою програмою «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти доктор філософії за спеціальністю 204 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», галузі знань 20 «Аграрні науки та продовольство»
На факультеті навчається близько 600 студентів.
У складі факультету функціонує три кафедри:
Історична довідка
Технологічний факультет вперше було відкрито у 1950 р. як зоотехнічний. У 1952 р. його було закрито та вдруге відкрито у 1976 р. На технологічний факультет був перейменований у 2004 році. Першим деканом факультету з 1976 до 1979 р. був доцент В. С. Омельченко. Він очолював його також з 1985 по 1994 р. Керівництво факультетом у різні періоди здійснювали професор І. П. Мельохін (1979–1982 рр.), доцент Є. Ї. Задерій (1982–1985 рр.), заслужений працівник сільського господарства України, доцент В. Ф. Андрійчук (1994−2012 рр., 2017−2021 рр.), доцент М. М. Кривий (2012–2017 рр.). З липня 2021 р. факультет очолює кандидат сільськогосподарських наук, доцент Дмитро Кучер.
До 2022 року у склад факультету входило п’ять кафедр:
У 2022 році, у зв’язку з реорганізацією, спеціальні кафедри факультету були укрупнені. Кафедра технологій виробництва продукції тваринництва (створена у 1930 році) була об’єднана з кафедрою технологій переробки та якості продукції тваринництва (започаткована в 1930 році як кафедра тваринництва, з 1979 року мала назву кафедра загального тваринництва, а з 1993 року – зооекології, а в 2006 р, у результаті вдосконалення організаційної структури технологічного факультету, була створена кафедра технологій переробки та якості продукції тваринництва).
Кафедра розведення, генетики тварин та біотехнології (створена у 1993 році) була об’єднана з кафедрою годівлі тварин і технології кормів (створена у 1982 році).
Науково-педагогічний склад
Освітній процес на факультеті забезпечує досвідчений науково-педагогічний колектив, у складі якого 4 докторів наук та 28 кандидатів наук. На спеціальних кафедрах працює 98% науково-педагогічних працівників із вченими ступенями і званнями. До читання лекцій залучаються провідні вчені з інших вітчизняних та зарубіжних навчальних і наукових закладів, висококваліфіковані працівники галузі.
Значний вклад у розбудову факультету та підготовку фахівців внесли професори В. П. Славов, М. С. Пелехатий, В. А. Басаргін, Ю. І. Савченко, доценти В. Ф. Андрійчук, І. Г. Гуменюк, М. М. Кривий, І. В. Ковальчук, В. В. Борщенко, Л. М. Піддубна, М. М. Побірський, А. М. Дідківський, В. М. П’ясківський, Д. В. Лісогурська, С. П. Вербельчук, Т. В. Вербельчук, Д. М. Кучер, А. Л. Шуляр, О. А. Кочук-Ященко та старші викладачі В. А. Барановська, Н. В. Павлюк.
Науково-педагогічні працівники постійно вдосконалюють свою професійну майстерність, приймаючи участь у конференціях, форумах, семінарах, вебінарах.
Упродовж останніх п’яти років пройшли міжнародне стажування: В. В. Борщенко, М. М. Кривий, Д. В. Лісогурська, Альона Л. Шуляр, Л. М. Піддубна, Д. М. Кучер, О. А. Кочук-Ященко, П. П. Ткаченко, В. В. Кобернюк, О. В. Лісогурська, Аліна Л. Шуляр, М. В. Слюсар, В. І. Ткачук, В. З. Трохименко, О. О. Діхтяр, В. Ю. Мамченко, В. М. Степаненко та ін.
Навчально-методична робота
За 2020-2021 навчальний рік викладачами факультету видано 15 навчально-методичних розробок, 5 навчальних посібників, розроблено 4 нових курси.
Науково-дослідна робота
Наукова робота на факультеті спрямована на розв’язання актуальних проблем технологій виробництва і переробки продукції тваринництва, зокрема, регіональних у рамках Стратегії розвитку Житомирської області на період до 2027 р.
З метою координації науково-інноваційної діяльності на базі технологічного факультету та факультету ветеринарної медицини функціонує Науково-інноваційний інститут тваринництва та ветеринарії.
На факультеті сформувалась наукова школа «Виробництво і переробка продукції тваринництва» (https://polissiauniver.edu.ua/наукові-школи), яка нараховує 5 докторів та 26 кандидатів наук та понад 30 здобувачів освіти.
Науковці факультету співпрацюють із закордонними колегами (https://polissiauniver.edu.ua/міжнародна-співпраця) з реалізації спільних проєктів з екологічної та аграрної проблематики, зокрема, з Японським товариством сприяння науці (Японія) та Медичним університетом Доккьо (Японія), з Institut Pertanian Bogor (Індонезія) та National Universiti (UNAS) (Індонезія) і приймають активну участь у міжнародних проектах – «Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства», «SaveBees – Save endangered bees to improve nutrition, health and life quality of human», «Зміцнення позицій НГО у регіонах як учасників реформування системи забезпечення безпеки харчової продукції, спрямованого на подолання корупції» та реалізаціях грантів, зокрема, від House of Europe «Платформа професійної освіти для жінок-пасічниць» та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка аграрного і сільського розвитку».
Науково-педагогічні працівники факультету підвищують свою кваліфікацію у провідних установах України та за кордоном – Словацькому університеті сільського господарства у Нітрі (Словаччина) та Сільськогосподарському університеті ім. Гуго Колонтая у Кракові (Польща) (https://polissiauniver.edu.ua/стажування-науково-педагогічних-пра).
Факультет є активним організатором, партнером та учасником конференцій, форумів, семінарів, вебінарів, круглих столів тощо. Так, традиційно кожного року проводиться Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми виробництва і переробки продовольчої сировини та якість і безпечність харчових продуктів», Наукова-практична конференція в рамках І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань та спеціальностей, Науково-практична конференція науково-педагогічних працівників, аспірантів та докторантів технологічного факультету та факультету ветеринарної медицини «Молоді вчені у вирішенні проблем тваринництва та ветеринарії» і науково-практичні семінари з проблем технологій виробництва та переробки продукції тваринництва, зокрема, «Інноваційні технології виробництва продукції тваринництва», «Інноваційні технології щодо впровадження систем управління безпечністю і якістю харчових продуктів», «Екологічні виклики сучасного тваринництва» та ін.
За результатами конференцій публікуються збірники наукових праць. Науково-педагогічні працівники факультету мають можливість безкоштовно публікувати результати досліджень в науковому журналі університету – «Наукові горизонти» (https://sciencehorizon.com.ua), який включено до переліку фахових видань України, індексується міжнародною базою даних Scopus та виходить щомісяця. Науково-педагогічні працівники факультету (Діна Лісогурська, Дмитро Кучер, Олександр Кочук-Ященко) у 2021 р. увійшли до складу редакційної колегії журналу «Наукові горизонти» (Науковий напрям − «Аграрні науки та продовольство»).
Науковці факультету активно публікують результати досліджень і в інших наукових виданнях України та за кордоном, зокрема, у виданнях, які індексується такими міжнародними базами, як Scopus та Web of Science. Щороку науково-педагогічні працівники факультету отримують не менше 5-ти патентів, видають 3–5 монографій, підручників і посібників, понад 30 статей та 60 публікацій апробаційного характеру.
Науково-дослідну роботу співробітники та здобувачі освіти факультету здійснюють на засадах академічної доброчесності (https://polissiauniver.edu.ua/академічна-доброчесність).
На факультеті функціонує Наукове студентське товариство та Рада молодих вчених, які є структурними одиницями відповідних підрозділів університету, (https://polissiauniver.edu.ua/інфраструктура-забезпечення-науково https://polissiauniver.edu.ua/наукове-товариство-студентів-аспіра) та чотири наукові гуртки при кожній спеціальній кафедрі.
Студентська наукова робота
Здобувачі вищої освіти факультету активно беруть участь у місцевих та державних конкурсах, олімпіадах, конференціях, семінарах, круглих столах тощо. Зокрема, у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт, Всеукраїнському молодіжному конкурсі творчих робіт з бджільництва ім. В. П. Поліщука, Всеукраїнській олімпіаді серед вищих закладів освіти України III-IV рівнів акредитації з освітньої спеціальності «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», Стипендіальній програмі «Завтра.UA» Фонду Віктора Пінчука, Стипендіальній програмі для студентів 3–6 курсів аграрних ЗВО «Нове зернятко», Всеукраїнському конкурсі «Краща аграрна практика», Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з годівлі тварин та технології кормів на приз академіка І. І. Ібатулліна, Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми виробництва і переробки продовольчої сировини та якість і безпечність харчових продуктів», Науково-практичній конференції «Наукові читання. Сучасні підходи забезпечення здоров’я тварин та якості кормів і харчових продуктів», Науково-практичній конференції в рамках І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань та спеціальностей, Науково-практичній конференції «Молоді вчені у вирішенні проблем тваринництва та ветеринарії» та ін.
За результатами науково-дослідної роботи щорічно здобувачі вищої освіти факультету публікують понад 150 наукових праць.
Організаційно-виховна робота факультету зорієнтована на створення умов для вільного розвитку особистості, творчості, самовиховання та самовдосконалення, вияву індивідуальних здібностей та талантів, самореалізації у сфері спортивно-оздоровчої та професійної діяльності.
На факультеті здобувачі вищої освіти мають прекрасні можливості для особистісного росту. До їх послуг – клуби за інтересами, художні гуртки з вокалу і хореографії, спортивні секції тощо. Здобувачі освіти активні організатори та учасники різноманітних творчих та спортивних заходів університету (День знань, Посвята в студенти, Дебют першокурсника, КВК, Дні Європи в Україні, День студента, спартакіади університету та ін.) та факультету (День факультету, День працівника освіти, День працівника сільського господарства, День закоханих, 8 Березня, День сміху, День матері та ін.). Такій активній позиції здобувачів вищої освіти на факультеті та їх самореалізації є студентське самоврядування і первинна профспілкова організація.