Місією агрономічного факультету є генерування нових знань, інноваційних ідей у підготовці професіоналів, що вміють комплексно поєднувати дослідницьку, проєктну та професійну діяльність, забезпечуючи позитивні зміни у аграрному секторі держави.
Факультет готує фахівців:
На факультеті навчається близько 1000 студентів.
У складі факультету функціонує п’ять кафедр:
Кафедра рослинництва Кафедра рослинництва створена у 1930 році. За період існування викладачами кафедри підготовлено велику кількість досвідчених фахівців аграрної сфери, вчених-аграріїв, педагогів. У наш час вона є провідною кафедрою агрономічного факультету, проводить багатопланові дослідження, за результатами яких готує сучасні підручники і навчальні посібники, а також підтримує тісні зв’язки з виробництвом, вітчизняними та закордонними аграрними вузами та науково-дослідними установами.
Наразі кафедра забезпечує викладання агрономічних дисциплін, формування фахової підготовки студентів, розробки основних напрямів аграрної освіти.
Кафедра ґрунтознавства і землеробства забезпечує підготовку студентів, магістрантів, аспірантів, формування у них знань з ґрунтознавства, агрохімії та землеробства, умінь та навичок використовувати отримані знання для розв’язання різноманітних задач за фахом, досягнення виробничих цілей з мінімальними затратами ресурсів і часу, оволодіння науковими методами дослідження, які відповідають вимогам сьогодення.
На кафедрі функціонує музей ґрунтів та мінералів, у якому зібрані зразки мінералів, гірських порід та профілі основних типів ґрунтів.
Кафедра захисту рослин забезпечує викладання фахових дисциплін щодо захисту рослин від шкідливих організмів, реалізацію результатів власних наукових досліджень здійснення та консультаційних заходів, впровадження сучасних методів вищої освіти.
Колективом кафедри у співавторстві підготовлено і видано 30 навчальних посібників.
На кафедрі функціонує студентський науковий гурток, учасниками якого щорічно є понад 250 студентів денної і заочної форм навчання спеціальностей 202 «Захист і карантин рослин» та 201 «Агрономія».
Кафедра технології зберігання та переробки продукції рослинництва здійснює викладання спеціальних технологічних дисциплін, формування у студентів фахового підходу до вирішення виробничих ситуацій, активного впровадження новітніх технологій і стандартів щодо зберігання і переробки рослинної сировини, системи знань і вмінь виробництва, переробки і зберігання біологічно повноцінної та безпечної продукції рослинництва.
При кафедрі створена і використовується в навчальному процесі та науковій роботі спеціалізована “Вимірювальна лабораторія технологічної оцінки продукції рослинництва та матеріалів виробництва”. На кафедрі працюють: “Міні-хлібопекарня”; «Олійний прес» шнековий, за кафедрою закріплена і діє навчально-наукова лабораторія овочівництва закритого грунту.
Кафедра геодезії та землеустрою забезпечує підвищення кваліфікації інженерів-землевпорядників, працівників державної землевпорядної служби. На Кафедрі створено сучасну лабораторно-практичну базу. Навчально-виробничі практики студенти землевпорядники проходять у виробничих умовах з використанням сучасних приладів та обладнання, в тому числі і за кордоном.
Колектив кафедри володіє сучасними електронними геодезичними приладами та новітнім програмним забезпеченням. На кафедрі функціонує лабораторія аерофотозйомки земної поверхні безпілотними літальними апаратами.
Освітня концепція факультету
Агрономічний факультет є одним із провідних центрів освіти, науки та професійного становлення в системі вищих навчальних закладів України. Освітня діяльність здійснюється висококваліфікованими науково-педагогічними працівниками 5-и кафедр факультету на основах студентоцентрованого підходу в проектування та реалізацію освітніх програм.
Пріоритетними завданнями підготовки є:
Історична довідка
Агрономічний факультет є ровесником нашого вищого навчального закладу.
Впродовж 48 років (1922–1970 рр.) він залишався єдиним в Житомирському сільськогосподарському інституті. Передісторія вузу – це і історія факультету, котра свідчить, що узгоджене зі З’єднаними Департаментами Державної економії і майна Подання Міністерства землеробства і державного майна 22 березня 1899 року затвердив Імператор Микола ІІ і повелів у селі Ледухів Кременецького повіту Волинської губернії відкрити нижчу сільськогосподарську школу І розряду.
На вимогу часу у складі агрономічного факультету проходили структурні зміни. У 1945 році функціонувало 10 кафедр, у 1946–1950, 1953–1955 роках – 15, у 1951–1952 рр. – 17 кафедр. У червні 1993 року агрономічний факультет перетворено на агроекологічний.
У 1999 році факультету було повернено попередню назву – агрономічний.
Науково-педагогічний склад
Навчально-виховний процес на факультеті забезпечують 43 штатних науково-педагогічних працівники, серед яких 6 професорів, 26 доцентів; близько 93% викладачів мають вчений ступінь доктора чи кандидата наук. Щорічно залучаються до читання лекцій науковці та провідні фахівці вітчизняних та закордонних науково-навчальних закладів а також стейкхолдери провідних аграрних підприємств і організацій.
Навчально-методична робота
За 2020 рік викладачами факультету видано 3 підручники, 10 навчальних посібників і 30 міжвузівських, всеукраїнських та міжнародних конференцій
Науково-дослідна робота
За 2020 рік викладачами факультету видано 3 монографії, опубліковано 9 наукових статтей в іноземних наукових періодичних виданнях, віднесених до міжнародних науко-метричних баз з високими індексами цитування Scopus та Web of Science, 35 статей у наукових періодичних виданнях України, віднесених до категорії «Б» та 3 статті у наукових фахових журналах України, віднесених до категорії «В». Результати дослідження викладачів пройшли апробацію на всеукраїнських, міжнародних конференціях, форумах, конгресах, круглих столах за підсумками яких опубліковано понад 160 тез і доповідей, отримано 3 патенти на корисну модель і 3 подано.
Студентська наукова робота
Здобувачі вищої освіти агрономічного факультету щорічно приймають участь у міжвузівських, всеукраїнських та міжнародних конференціях, студентських олімпіадах і конкурсах та неодноразово були переможцями ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей факультету, призерами Всеукраїнських предметних олімпіад, Ряд студентів щорічно отримують іменні стипендії.
Організаційно-виховна робота факультету зорієнтована на створення умов для вільного розвитку особистості, забезпечення реалізації творчих ідей, самовиховання і самовдосконалення, вияву індивідуальних здібностей, талантів, самореалізації у сфері художньо-естетичної, спортивно-оздоровчої та професійної діяльності.