Кафедра суспільних наук є однією з найстаріших у Поліському національному університеті. Її історія почалася в 1955 році і протягом майже десяти років вона функціонувала як кафедра марксизму-ленінізму. З того часу неодноразово змінювались назва і завдання кафедри:
Нині діюча кафедра суспільних наук утворена рішенням Вченої ради Житомирського національного агроекологічного університету від 1 квітня 2015 р. внаслідок об’єднання кафедри історії, політології та психології з кафедрою філософії. 2020 року з неї виділилась в окрему кафедра психології, а кафедра суспільних наук залишила за собою попередню назву. За майже семидесятилітню історію кафедру очолювали: кандидат історичних наук, доцент Гурін М.О. (1955–1965), кандидати філософських наук, доценти Яценко О.І. (1965–1966), Буслінський В.А. (1966–1968), Сапацинський І.П. (1968–1977), Тофтул М.Г. (1977–1983), Хобта І.П. (1983–1996), Заглада О.А. (1999–2012), доктор філософських наук, професор Щерба С.П. (2012–2013), кандидат філософських наук, старший викладач Ковтун Ю.В. (2013–2015); кандидати історичних наук, доценти Шмарчук В.А. (1996–2003), Суліменко О.Г. (2003–2005), Романюк Н.Й. (2003–2004; 2010–2011, 2015), Сініцький А.Ц. (2012–2015), доктор психологічних наук, професор Журавльова Л.П. (2009–2012), доктор історичних наук, доцент Романюк Н.Й. (2015–2016), доктор історичних наук, доцент Мельничук І.А. (2016 – 2021). З вересня 2021 року завідувачем кафедри є доктор філософських наук, професор, дійсний член (академік) Української Академії наук, академік Національної Академії наук вищої освіти України, член-кореспондент Української Академії політичних наук, Заслужений працівник освіти України Муляр В.І.
Поряд з очільниками кафедри протягом усієї її історії працювали цілі покоління відомих науковців та педагогів, які віддали університету десятки років сумлінної праці, стали авторами сотень наукових праць, в тому числі індивідуальних та колективних монографій, десятків підручників, навчальних та навчально-методичних посібників. Серед них, зокрема, доктор педагогічних наук, доцент Єршова Л.М., кандидати історичних наук, доценти Біленький Є.А., Куліш М.С., Кусайло П.Я., Матящук В.О., кандидати філософських наук, доценти Патарідзе В.О., Піціль О.С., кандидат психологічних наук, доцент Шевченко О.М., кандидат наук з мистецтвознавства, доцент Копоть І.Є., старший викладач Шоботенко О.А., асистент Пелехатий О.М. і багато інших.На кафедрі також працювали старші лаборанти Коновалова Л.М., Пужайлова І.М., які надавали значну допомогу викладацькому складу кафедри.
Сьогодні на кафедрі працюють: професори Муляр В.І. та Романюк Н.Й., доценти Мельничук В.В., Махорін Г.Л., Суліменко О.Г., Шевчук С.Ф., старший викладач Марченко С.Д., а також старший лаборант Михайлова Т.І. Кафедра забезпечує гуманітарну, духовно-світоглядну та соціальну підготовку здобувачів вищої освіти університету шляхом викладання таких гуманітарних і соціальних наук: історія і культура України, філософія, філософія науки та інновацій, логіка для юристів, політологія, політичні системи країн світу, політологія та соціологія, соціологія, музеєзнавство, туристичне краєзнавство.
Маючи багаторічний досвід розвитку, колектив кафедри є нині сучасним фаховим міждисциплінарним підрозділом, який у межах університету обслуговує усі спеціальності та форми навчання, реалізує практику тісної міжфакультетської та міжкафедральної навчально-наукової співпраці. Це сприяє комплексному підходу до вирішення наукових, навчальних і організаційно-виховних завдань, глибокому розумінню змісту тих компетенцій, що складають гуманітарну основу спеціальностей, які пропонує університет на ринку знань України.
Загальноуніверситетське значення кафедри суспільних наук Поліського національного університету випливає із важливих завдань, що стоять перед її викладачами: формування у здобувачів вищої освіти наукового, гуманістичного світогляду, загальнолюдських та професійних компетентностей як основи адаптації до сучасного ринку праці; підготовка інтелектуалів з творчим, нестандартним мисленням; виховання студентів як носіїв громадянських та патріотичних якостей, як соціально активних членів суспільства, які здатні гідно відповідати на виклики сьогодення.
Колектив має широкі професійні зв’язки з колегами у навчальних і навчально-наукових установах в Україні та за її межами, що знайшло своє відображення у підписанні офіційних угод про співпрацю та обміні науковою інформацією з Інститутом історії НАНУ, історичним факультетом КНУ імені Тараса Шевченка, окремими кафедрами КНУ імені Тараса Шевченка. В перспективі кафедра планує розширення таких зв’язків, зокрема з Українським державним університетом імені Михайла Драгоманова, Університетом Григорія Сковороди в Переяславі, Черкаським державним технологічним університетом та іншими.