Кафедру захисту рослин створено у 1937 році. Упродовж 1991–2006 рр. фахівці із захисту рослин викладали цикл дисциплін за напрямком та проводили наукові дослідження у складі кафедри рослинництва. У 2006 р. в університеті відновлено кафедру захисту рослин як окремий структурний підрозділ та впроваджено освітню діяльність із підготовки фахівців за напрямом 6.090105 «ЗАХИСТ РОСЛИН», а наразі за спеціальністю 202 „ЗАХИСТ І КАРАНТИН РОСЛИН”. Згідно з наказом № 77К від 03.03.2016 про реорганізацію структурних підрозділів ЖНАЕУ до кафедри захисту рослин було приєднано кафедру селекції та біотехнології. У 2022 році (наказ № 251/од від 29.12.2021) кафедру захисту рослин було перейменовано на кафедру здоров’я фітоценозів і трофології.
Значний внесок у створення і розвиток кафедри зробили професори: Аркадій Молостов, Олексій Дереча, Станіслав Трибель, доценти: Анатолій Міліневський, Володимир Собчук, Віктор Соловйов.
Наразі кафедру очолює професор, доктор сільськогосподарських наук Михайло Ключевич.
Кафедра є випусковою для здобувачів освітніх ступенів бакалавр та магістр зі спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» галузі знань 20 «Аграрні науки та продовольство».
Гарантами освітньо-професійних програм є:
Головним пріоритетом кафедри здоров’я фітоценозів і трофології є підготовка фахівців вищої кваліфікації, що покликані реалізовувати сучасні принципи та підходи найбільш ефективних еколого-безпечних та економічно ефективних технологій захисту сільськогосподарських, лікарських, декоративних, культурних рослин, лісових насаджень тощо.
Напрями науково-інноваційної діяльності кафедри:
КНИГА РЕКОРДІВ УКРАЇНИ
У зв’язку із встановленням рекорду України (категорія «Освіта і наука») дипломами нагороджено:
Поліський національний університет,
доцента Сергія Вигеру,
професора Михайла Ключевича.
Опис досягнення: вперше в Україні Сергієм Вегерою та Михайлом Ключевичем було обґрунтовано та введено в освітні програми підготовки фахівців зі спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» 43 нові дисципліни, що підтверджено актами, затвердженими ректором.
Метою відповідних нововведень є покращення підготовки фахівців щодо здорового розвитку природи і фітоценозів, харчування та життя суспільства, розширення рівня знань щодо здорового харчування людей, сталого розвитку екосистем фітоценозів, отримання якісної та безпечної фітопродукції, покращення стану довкілля України.
Філії кафедри, що залучені в освітній процес:
Науково-педагогічний склад кафедри
Освітній процес на кафедрі забезпечує досвідчений науково-педагогічний колектив із 2 докторів наук та 10 кандидатів наук. До викладання лекцій, проведення лабораторних і практичних занять залучаються висококваліфіковані працівники галузі й провідні вчені вітчизняних та зарубіжних навчальних і наукових закладів та установ.
Науково-педагогічні працівники кафедри мають великий досвід наукової, методичної та організаційної роботи. Упродовж останніх п’яти років вони взяли участь у ряді міжнародних проєктів, зокрема: українсько–американський науково-дослідний проєкт «Розробка ефективних засобів діагностики для виявлення грибних хвороб пшениці озимої та кукурудзи» (2019–2020 рр.), «Наукові основи гармонізації фітоценозів і захисту їх рослин за виробництва органічної продукції на малопродуктивних та еродованих землях Полісся України» (конкурс на гранти Президента України докторам наук для здійснення наукових досліджень у 2019 році), «Обґрунтування концепції формування та функціонування гармонійних фітоценозів на радіоактивно забруднених, малопродуктивних і еродованих землях Полісся України» (конкурс проєктів фундаментальних та прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок у 2021 році).
Науково-педагогічні працівники кафедри активно та регулярно підвищують свій професійний рівень шляхом участі у конференціях, форумах, семінарах, вебінарах, мітапах, тренінгах тощо. За останні п’ять років пройшли міжнародне стажування в освітніх та наукових установах Михайло Ключевич, Тетяна Тимощук, Ольга Невмержицька, Наталя Грицюк, Наталія Плотницька, Олексій Гурманчук, Світлана Столяр.
Навчальна та навчально-методична робота
Науково-педагогічними працівниками кафедри щорічно публікується понад 25 навчально-методичних праць і 3–5 підручників та посібників.
Кафедра здійснює освітній процес на факультеті агрономічному. Науково-педагогічні працівники кафедри забезпечують викладання близько 100 нормативних і вибіркових дисциплін (http://surl.li/bxner , http://surl.li/bxnew ), зокрема:
– фітопатологія
– гербологія
– ентомологія
– кліщі, гризуни та нематоди фітоценозів
– контроль трофічної зообіоти фітоценозів
– контроль трофічних об’єктів у фітопатології
– системи контролю бур’янів у фітоценозах
– інтегрований захист фітоценозів
– контроль біоти культурних фітоценозів
– управління здоров’ям фітоценозів
– прецензійні та інформаційні фітотехнології
– біобезпека у захисті і карантині рослин
– біологічний захист рослин
– міжнародні фітосанітарні стандарти
– технологія вирощування і використання організмів у біологічному захисті рослин
– моніторинг і прогноз біоти фітоценозів
– діагностика у фітопатології
– епіфітотіологія
– абіофітопатологія
– новітні технології виробництва фітопродукції
– трофологія
– екологія фітоценозів
– методи створення інфекційних фонів у фітопатології
– патогенез хвороб рослин
– фітоентомологічні дослідження
– зовнішній і внутрішній карантин рослин
– карантин рослин урбофітоценозів
– карантин рослин квітково-декоративної продукції
– карантинні шкідливі організми
– генетика і селекція рослин
Наукова робота.
Наукова робота на кафедрі спрямована на розв’язання актуальних проблем питань рентабельного і екологічно безпечного захисту сільськогосподарських, лікарських, декоративних культур, лісових насаджень тощо від шкідливих організмів.
Науковці кафедри співпрацюють із науковими установами:
Відповідно до науково-технічних програм на кафедрі проводяться дослідження на навчально-дослідному полі університету. Закладено стаціонарні досліди з вивчення та розробки комплексних систем захисту рослин від шкідливих організмів; 2 сівозміни із вирощування сільськогосподарських культур за органічного виробництва тощо.
Для проведення цілеспрямованої науково-дослідної роботи у Поліському національному університеті фахівцями кафедри створено фітосанітарну ділянку, що дає можливість проводити оцінку стійкості основних сортозразків культур до шкідливих організмів і розробляти ефективні системи їх регулювання.
Колектив кафедри проводить дослідження з удосконалення елементів інтегрованого захисту рослин від шкідливих організмів на навчально-дослідному полі Поліського університету, філіях кафедри та наукових установах і підприємствах різних форм власності за темами:
Щороку науково-педагогічні працівники кафедри публікують до 7 монографій, понад 20 статей та 40 публікацій апробаційного характеру.
На основі отриманих результатів науковці кафедри отримали більше 90 патентів на корисну модель.
Співвиконавцями наукових тем кафедри є здобувачі освіти, чому сприяє діючі наукові гуртки «Дослідник» та «Мікробіологічний гурток». Вони беруть активну участь у конкурсах, олімпіадах, конференціях, семінарах, круглих столах тощо, зокрема, у:
За результатами науково-дослідної роботи щорічно здобувачі вищої освіти, керівниками яких є науково-педагогічні працівники кафедри, публікують понад 70 наукових праць.