Факультет інженерії та енергетики Поліського національного університету здійснює підготовку фахівців:
Освітня концепція факультету
Професійна підготовка фахівців відбувається за стандартами вищої освіти, адаптованими до кращих світових освітніх програм. На факультеті у процесі навчання здобувачі вищої освіти одержують глибокі знання, уміння і здатні розв’язувати спеціалізовані завдання і прикладні задачі, пов’язані із застосуванням сільськогосподарської техніки й механізованих технологій виробництва, первинної обробки, зберігання та транспортування сільськогосподарської продукції, технічного обслуговування та усунення відмов, управління механізованими технологічними процесами, виробничими підрозділами, які здійснюють технічне забезпечення агропромислового підприємства, ефективного використання ресурсів і управління виробничими процесами, проектування експлуатаційного і технологічного регламентів з урахуванням умов різних організаційних форм господарювання; у сфері енергетики, електротехніки, електромеханіки та управління електротехнічними процесами в промисловому виробництві, переробці продукції рослинництва і тваринництва, технологічних систем та комунального господарства; з галузевого машинобудування для виконання проектних, технологічних, та управлінських функцій, що пов’язані з процесами проектування, виробництва та експлуатації відповідних об’єктів і систем машинобудування.
У складі факультету функціонує чотири кафедри:
– вищої та прикладної математики;
– механіки та інженерії агроекосистем;
– електрифікації, автоматизації виробництва та інженерної екології;
– процесів, машин і обладнання в агроінженерії;
– машиновикористання та сервісу технологічних систем.
Кафедра вищої та прикладної математики забезпечує викладання математичних дисциплін: Вища математика, Прикладна математика для економістів, Прикладна та дискретна математика, дискретна математика, теорія ймовірностей і математична статистика, математика для економістів, математичне забезпечення магістерських програм, математичні методи і моделі в електротехніці і електротехнологіях, професійні математичні методи та інформаційні системи, сучасні методи дослідження крайових систем.
Кафедра механіки та інженерії агроекосистем забезпечує викладання інженерних дисциплін: Нарисна геометрія, інженерна графіка та САПР, Теоретична механіка, Гідравліка і теплотехніка, Механіка матеріалів і конструкцій, Теорія механізмів і машин, Деталі машин та підіймально-транспортні машини, Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання, Термодинаміка і теплотехніка, Опір матеріалів, Гідравлічні та пневматичні приводи, Технологія машинобудування, Системи автоматизованого проектування, Системи відновлюваного енергопостачання, Динаміка і міцність, Оцінка впливу на довкілля, Біотехнічні системиі комплекси аграрного виробництва.
Кафедра електрифікації, автоматизації виробництва та інженерної екології забезпечує викладання дисциплін електротехнічного напряму: електричні машини, теоретичні основи електротехніки, Електротехнічні матеріали, Метрологія та електричні вимірювання, Електроніка та мікросхемотехніка, Теоретичні основи автоматики, Основи електропостачання, Апарати захисту і керування в електричних установках і системах, Електричні мережі і системи, Основи релейного захисту та автоматики, Електрична частина станцій і підстанцій, Основи електропривода, Основи технічної експлуатації енергообладнання і засобів керування і надійності електропостачання, Техніка високих напруг, Основи проектування систем електропостачання та енергозбереження, Електричні та автоматичні системи і комплекси аграрного виробництва, Інженерна екологія.
Кафедра процесів, машин і обладнання в агроінженерії забезпечує викладання дисциплін: Сільськогосподарські машини, Використання техніки в АПК, Вступ до спеціальності з основами професійної етики, Гідропривід сільськогосподарської техніки, Експлуатація машин і обладнання в переробній галузі, Експлуатація машин і обладнання в тваринництві, Енергетичний аналіз механізованих процесів у тваринництві, Ергономіка, Експериментальні методи в наукових дослідженнях, Зберігання сільськогосподарської продукції, Інженерний менеджмент, Інноваційні інженерні технології в переробній галузі, Інноваційні інженерні технології у тваринництві, Логістика в АПК, Машини і обладнання для переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, Машини і обладнання для тваринництва, Методи оптимального проєктування в тваринництві, Методи оптимального проєктування в переробній галузі, Методологія та організація наукових досліджень з елементами патентознавства, Механізація, електрифікація та автоматизація сільськогосподарського виробництва, Мехатронні системи техніки в АПК, Напрями підвищення ефективності роботи технологічного обладнання, Механізація переробки продукції рослинництва, Обґрунтування рішень, Основи технічної творчості та наукове конструювання с.-г. техніки, Проєктування і розрахунок технологічних систем переробних підприємств, Проєктування і розрахунок технологічних систем у тваринництві, Проєктування та аналіз технологічних систем, Система машина – поле, Система точного землеробства, Технічна політика галузі, Технології, машини та обладнання АПВ, Теорія і технологія наукових досліджень, Технічні та технологічні рішення ресурсозбереження виробництва.
Кафедра машиновикористання та сервісу технологічних систем забезпечує викладання дисциплін: Ремонт машин та обладнання, Технічний сервіс в АПК, Паливно-мастильні та інші експлуатаційні матеріали, Трактори і автомобілі, Технологія виробництва продукції рослинництва, Експлуатація машин та обладнання, Матеріалознавство та технологія конструкційних матеріалів, Слюсарна справа, Організація планування та управління якістю виробництва, Інноваційні інженерні технології в рослинництві, Інноваційні інженерні технології в технічному сервісі, Проектування і розрахунок технологічних систем у рослинництві, Проектування і розрахунок технологічних систем технічного сервісу, Експлуатація машин та обладнання в рослинництві, Механізація (МВР), Механізація (трактори), Технологія виробництва переробки та зберігання с.-г. продукції, Основи керування с.-г. технікою та ПДР, Надійність технологічних систем АПВ, Сервісне обслуговування машин та обладнання.
Історична довідка
Питаннями механізації сільського господарства займалися видатні науковці, які зробили неоціненний внесок у розвиток вітчизняної інженерної науки. Саме вони заклали потужний фундамент та створили сприятливі передумови для відкриття нового факультету в майбутньому. Це академік Петро Мефодійович Василенко, професор Євдоким Олексійович Михайленко та їхні учні.
Петро Мефодійович Василенко
Петро Мефодійович Василенко (1900–1999 рр.) – корифей землеробської механіки, академік УААН, академік РАСГН, член-кореспондент НАН України, доктор технічних наук.
Автор більше 200 наукових статей, низки фундаментальних праць з теорії розрахунку і проектування сільськогосподарських машин. Його наукові праці опубліковані у Болгарії, Словаччині, Румунії, Франції, Китаї, США. Наукова школа – 60 кандидатів і 7 докторів наук. Його ім’я ввійшло у книгу під назвою «700 біографій найвидатніших людей XX століття». Наукові здобутки П.Василенка знайшли визнання не тільки в нашій країні, а й в усьому світі. На теренах колишнього Радянського Союзу йому одному з перших видатних учених в галузі землеробської механіки була присуджена Золота медаль імені В. П. Горячкіна. У 1932 році звідував кафедрою механізації і електрифікації сільськогосподарського виробництва (на той час Житомирського сільськогосподарського інституту).
Євдоким Олексійович Михайленко
Євдоким Олексійович Михайленко (1898–1995 рр.) – доктор сільськогосподарських наук, професор – належить до золотого фонду науково-педагогічних працівників вищої школи України. Його біографію вміщено у книзі «Вчені вузів Української РСР», виданій у 1968 р. Київським державним університетом ім. Т. Г. Шевченка та книзі «Відомі педагоги Житомирщини».
Роки праці у Житомирському сільськогосподарському інституті: 1932–1934, 1938–1941, 1944–1970. Завідував кафедрою механізації сільськогосподарського виробництва понад 35 років, а з 1948 по 1954 роки поєднував роботу завідувача кафедри з посадою заступника директора з навчальної та наукової роботи закладу, був винахідником і раціоналізатором, автором більше 112 наукових праць, підготував 14 кандидатів наук. Ще у 60-х роках Є. О. Михайленко пропонував організувати факультет механізації сільського господарства при Житомирському сільськогосподарському інституті та з часом його задум здійснився.
Сама історія створення факультету починається з вересня 1986 року, коли вперше було зараховано на навчання 51 особу зі спеціальності «Механізація сільського господарства».
У 1987, 1988 і 1989 роках набір студентів складав 37, 53, 51, і лише тоді було видано історичний наказ № 423-к від 29.12.1989 р. по Житомирському сільськогосподарському інституту (ректор – проф. В. П. Славов) про створення факультету механізації сільського господарства, до складу якого ввійшло 6 кафедр, а саме: кафедра вищої математики і загально-технічних дисциплін (завідувач кафедри – к.т.н., доцент С. Ф. Кучеров), кафедра тракторів, автомобілів і ремонту машин (завідувач кафедри – к.т.н., доцент В. П. Дубровський), кафедра експлуатації машинно-тракторного парку (завідувач кафедри – к.т.н., доцент С. Й. Корсак), кафедра механізації тваринництва (завідувач кафедри – к.т.н., доцент Г. П. Водяницький), кафедра фізичного виховання (завідувач кафедри – ст. викладач М. Й. Речич), кафедра філософії (завідувач кафедри – к.ф.н., доцент І. П. Хобта).
У зв’язку зі зростаючими вимогами факультету механізації сільського господарства в 1993 році були сформовані кафедри механізації землеробства і технічного сервісу та інженерної екології. Очолював кафедру механізації землеробства доцент Л. К. Томашевський (1993 – 2002 рр.), а потім к.т.н., доцент В. А. Мамчур (2002 – 2010 рр.). Завідувачем кафедри технічного сервісу та інженерної екології був В. З. Докуніхін (1993-2004 рр.), а згодом к.т.н., доцент С. М. Герук (2004 – 2012 рр.).
У 2012 році факультет механізації сільського господарства, що проводив підготовку інженерів-механіків, згідно з наказом № 88-к від 13.03.2012 р. по Житомирському національному агроекологічному університету (ректор університету проф. В. М. Микитюк), було перейменовано в інженерно-технічний факультет, до складу якого ввійшли 4 кафедри, а в 2016 році згідно з наказом № 35 від 19.02.2016 р. отримав назву «Факультет інженерії та енергетики».
З 2013 року на факультеті розпочата підготовка студентів за напрямом 6.100101 «Енергетика та електротехнічні системи в агропромисловому комплексі» (нині – спеціальність 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка).
З 2017 року на факультеті почали надавати освітні послуги з підготовки фахівців галузі знань 13 «Механічна інженерія» за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти зі спеціальності 133 «Галузеве машинобудування».
Деканами факультету у різні роки були: к.т.н., доцент С. Й. Корсак; к.с.-г.н., доцент Л. К. Томашевський; к.т.н., доцент О. Ю. Романишин; ст. викладач В. М. Боровський, к.с.-г.н., доцент О. Д. Муляр.
З 2015 року по теперішній час очолює факультет інженерії та енергетики д.т.н., професор Я. Д. Ярош.
Значний внесок у розвиток факультету внесли науково-педагогічні працівники: д.т.н., професор Л. В. Лось; д.т.н., професор І. Г. Грабар; к.т.н., доцент В. З. Докуніхін, к.т.н., доцент С. М. Герук; к.т.н., професор Б. А. Шелудченко; к.т.н., доцент П. М. Горкуша; к.т.н., доцент Г. П. Водяницький; к.т.н., доцент М. В. Мельник; д.е.н., професор В. А. Лушкін; к.т.н., доцент Л. Г. Кравець; к.т.н., доцент С. Ф. Кучеров; к.т.н., доцент А. С. Лімонт; к.т.н., доцент В. А. Мамчур; к.т.н., доцент В. М. Патсаєв; к.т.н., доцент М. П. Фомін та ін.
Нині на факультеті функціонують п’ять кафедр: механіки та інженерії агроекосистем (завідувач кафедри – д.т.н., професор С. М. Кухарець); процесів, машин і обладнання в агроінженерії (завідувач кафедри – д.т.н., професор І. Г. Грабар); вищої та прикладної математики (завідувач кафедри – д.ф.-м.н., професор В. П. Журавльов); машиновикористання та сервісу технологічних систем (завідувач кафедри – к.т.н., доцент В. . Савченко); електрифікації, автоматизації виробництва та інженерної екології (завідувач кафедри – к.т.н., доцент Ю. П. Гончаренко).
На факультеті інженерії та енергетики в 2019 році створена атестаційна комісія з проведення професійної атестації осіб, які мають намір провадити діяльність із сертифікації енергетичної ефективності та обстеження інженерних систем будівель.
У рамках поглиблення наукових досліджень, розширення освітніх послуг у нових соціально-економічних умовах на факультеті проводиться робота із налагодження співпраці із зарубіжними університетами і установами в рамках діючих угод та вітчизняними навчальними закладами й підприємствами.
На кафедрах факультету функціонують наукові гуртки, де під керівництвом досвідчених викладачів здобувачі вищої освіти проводять наукові дослідження. Кращі із них є переможцями і призерами олімпіад та міжвузівських конкурсів всеукраїнського рівня.
Під час навчання на факультеті здобувачі вищої освіти мають можливість опановувати такі робітничі професії: водій автотранспортних засобів категорії В. Для розширення власного практичного досвіду студенти, за бажанням, проходять стажування за кордоном у фермерських господарствах Австрії, Данії, США, Німеччини, Великобританії, Польщі, Чехії, Франції, Фінляндії.
На факультеті впроваджено в освітній процес сучасні технічні засоби навчання, створено ряд сертифікованих лабораторій, комп’ютерних класів та аудиторій з мультимедійним обладнанням. Для проведення занять запрошуються провідні вчені з інших вищих навчальних закладів, фахівці передових підприємств, що мають значний практичний досвід роботи і високі досягнення в агроінженерії, енергетиці та галузевому машинобудуванні.
Основні напрями діяльності факультету інженерії та енергетики спрямовуються на:
Освітні програми
Освітня_програма_Галузеве_машинобудування
Презентація ОПП “Агроінженерія” першого (бакалаврського) рівня вищої освіти
Експлікаційні форми навчальних програм дисциплін вибіркової компоненти 2021
Каталог вибіркових дисциплін факультет інженерії та енергетики 2021 р.docx
Презентація ОПП “Галузеве машинобудування” першого (бакалаврського) рівня вищої освіти
Рецензії до ОПП ГМ
Поліський Національний Агро Університет
Силабус 2021
Роб. прогр. навч. практ. Матеріалознавство
Силабус_ Ділова українська мова ГМ
Силабус_Вступ до спеціальності
Силабус_Історія та культура України