Факультет інженерії та енергетики Поліського національного університету здійснює підготовку фахівців:
Освітня концепція факультету
Професійна підготовка фахівців відбувається за стандартами вищої освіти, адаптованими до кращих світових освітніх програм. На факультеті у процесі навчання здобувачі вищої освіти одержують глибокі знання, уміння і здатні розв’язувати спеціалізовані завдання і прикладні задачі, пов’язані із застосуванням сільськогосподарської техніки й механізованих технологій виробництва, первинної обробки, зберігання та транспортування сільськогосподарської продукції, технічного обслуговування та усунення відмов, управління механізованими технологічними процесами, виробничими підрозділами, які здійснюють технічне забезпечення агропромислового підприємства, ефективного використання ресурсів і управління виробничими процесами, проектування експлуатаційного і технологічного регламентів з урахуванням умов різних організаційних форм господарювання; у сфері енергетики, електротехніки, електромеханіки та управління електротехнічними процесами в промисловому виробництві, переробці продукції рослинництва і тваринництва, технологічних систем та комунального господарства; з галузевого машинобудування для виконання проектних, технологічних, та управлінських функцій, що пов’язані з процесами проектування, виробництва та експлуатації відповідних об’єктів і систем машинобудування.
У складі факультету функціонує чотири кафедри:
– вищої та прикладної математики;
– механіки та інженерії агроекосистем;
– електрифікації, автоматизації виробництва та інженерної екології;
– процесів, машин і обладнання в агроінженерії;
– машиновикористання та сервісу технологічних систем.
Кафедра вищої та прикладної математики забезпечує викладання математичних дисциплін: Вища математика, Прикладна математика для економістів, Прикладна та дискретна математика, дискретна математика, теорія ймовірностей і математична статистика, математика для економістів, математичне забезпечення магістерських програм, математичні методи і моделі в електротехніці і електротехнологіях, професійні математичні методи та інформаційні системи, сучасні методи дослідження крайових систем.
Кафедра механіки та інженерії агроекосистем забезпечує викладання інженерних дисциплін: Нарисна геометрія, інженерна графіка та САПР, Теоретична механіка, Гідравліка і теплотехніка, Механіка матеріалів і конструкцій, Теорія механізмів і машин, Деталі машин та підіймально-транспортні машини, Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання, Термодинаміка і теплотехніка, Опір матеріалів, Гідравлічні та пневматичні приводи, Технологія машинобудування, Системи автоматизованого проектування, Системи відновлюваного енергопостачання, Динаміка і міцність, Оцінка впливу на довкілля, Біотехнічні системиі комплекси аграрного виробництва.
Кафедра електрифікації, автоматизації виробництва та інженерної екології забезпечує викладання дисциплін електротехнічного напряму: електричні машини, теоретичні основи електротехніки, Електротехнічні матеріали, Метрологія та електричні вимірювання, Електроніка та мікросхемотехніка, Теоретичні основи автоматики, Основи електропостачання, Апарати захисту і керування в електричних установках і системах, Електричні мережі і системи, Основи релейного захисту та автоматики, Електрична частина станцій і підстанцій, Основи електропривода, Основи технічної експлуатації енергообладнання і засобів керування і надійності електропостачання, Техніка високих напруг, Основи проектування систем електропостачання та енергозбереження, Електричні та автоматичні системи і комплекси аграрного виробництва, Інженерна екологія.
Кафедра процесів, машин і обладнання в агроінженерії забезпечує викладання дисциплін: Сільськогосподарські машини, Використання техніки в АПК, Вступ до спеціальності з основами професійної етики, Гідропривід сільськогосподарської техніки, Експлуатація машин і обладнання в переробній галузі, Експлуатація машин і обладнання в тваринництві, Енергетичний аналіз механізованих процесів у тваринництві, Ергономіка, Експериментальні методи в наукових дослідженнях, Зберігання сільськогосподарської продукції, Інженерний менеджмент, Інноваційні інженерні технології в переробній галузі, Інноваційні інженерні технології у тваринництві, Логістика в АПК, Машини і обладнання для переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, Машини і обладнання для тваринництва, Методи оптимального проєктування в тваринництві, Методи оптимального проєктування в переробній галузі, Методологія та організація наукових досліджень з елементами патентознавства, Механізація, електрифікація та автоматизація сільськогосподарського виробництва, Мехатронні системи техніки в АПК, Напрями підвищення ефективності роботи технологічного обладнання, Механізація переробки продукції рослинництва, Обґрунтування рішень, Основи технічної творчості та наукове конструювання с.-г. техніки, Проєктування і розрахунок технологічних систем переробних підприємств, Проєктування і розрахунок технологічних систем у тваринництві, Проєктування та аналіз технологічних систем, Система машина – поле, Система точного землеробства, Технічна політика галузі, Технології, машини та обладнання АПВ, Теорія і технологія наукових досліджень, Технічні та технологічні рішення ресурсозбереження виробництва.
Кафедра машиновикористання та сервісу технологічних систем забезпечує викладання дисциплін: Ремонт машин та обладнання, Технічний сервіс в АПК, Паливно-мастильні та інші експлуатаційні матеріали, Трактори і автомобілі, Технологія виробництва продукції рослинництва, Експлуатація машин та обладнання, Матеріалознавство та технологія конструкційних матеріалів, Слюсарна справа, Організація планування та управління якістю виробництва, Інноваційні інженерні технології в рослинництві, Інноваційні інженерні технології в технічному сервісі, Проектування і розрахунок технологічних систем у рослинництві, Проектування і розрахунок технологічних систем технічного сервісу, Експлуатація машин та обладнання в рослинництві, Механізація (МВР), Механізація (трактори), Технологія виробництва переробки та зберігання с.-г. продукції, Основи керування с.-г. технікою та ПДР, Надійність технологічних систем АПВ, Сервісне обслуговування машин та обладнання.
Історична довідка
Питаннями механізації сільського господарства займалися видатні науковці, які зробили неоціненний внесок у розвиток вітчизняної інженерної науки. Саме вони заклали потужний фундамент та створили сприятливі передумови для відкриття нового факультету в майбутньому. Це академік Петро Мефодійович Василенко, професор Євдоким Олексійович Михайленко та їхні учні.
Петро Мефодійович Василенко
Петро Мефодійович Василенко (1900–1999 рр.) – корифей землеробської механіки, академік УААН, академік РАСГН, член-кореспондент НАН України, доктор технічних наук.
Автор більше 200 наукових статей, низки фундаментальних праць з теорії розрахунку і проектування сільськогосподарських машин. Його наукові праці опубліковані у Болгарії, Словаччині, Румунії, Франції, Китаї, США. Наукова школа – 60 кандидатів і 7 докторів наук. Його ім’я ввійшло у книгу під назвою «700 біографій найвидатніших людей XX століття». Наукові здобутки П.Василенка знайшли визнання не тільки в нашій країні, а й в усьому світі. На теренах колишнього Радянського Союзу йому одному з перших видатних учених в галузі землеробської механіки була присуджена Золота медаль імені В. П. Горячкіна. У 1932 році звідував кафедрою механізації і електрифікації сільськогосподарського виробництва (на той час Житомирського сільськогосподарського інституту).
Євдоким Олексійович Михайленко
Євдоким Олексійович Михайленко (1898–1995 рр.) – доктор сільськогосподарських наук, професор – належить до золотого фонду науково-педагогічних працівників вищої школи України. Його біографію вміщено у книзі «Вчені вузів Української РСР», виданій у 1968 р. Київським державним університетом ім. Т. Г. Шевченка та книзі «Відомі педагоги Житомирщини».
Роки праці у Житомирському сільськогосподарському інституті: 1932–1934, 1938–1941, 1944–1970. Завідував кафедрою механізації сільськогосподарського виробництва понад 35 років, а з 1948 по 1954 роки поєднував роботу завідувача кафедри з посадою заступника директора з навчальної та наукової роботи закладу, був винахідником і раціоналізатором, автором більше 112 наукових праць, підготував 14 кандидатів наук. Ще у 60-х роках Є. О. Михайленко пропонував організувати факультет механізації сільського господарства при Житомирському сільськогосподарському інституті та з часом його задум здійснився.
Сама історія створення факультету починається з вересня 1986 року, коли вперше було зараховано на навчання 51 особу зі спеціальності «Механізація сільського господарства».
У 1987, 1988 і 1989 роках набір студентів складав 37, 53, 51, і лише тоді було видано історичний наказ № 423-к від 29.12.1989 р. по Житомирському сільськогосподарському інституту (ректор – проф. В. П. Славов) про створення факультету механізації сільського господарства, до складу якого ввійшло 6 кафедр, а саме: кафедра вищої математики і загально-технічних дисциплін (завідувач кафедри – к.т.н., доцент С. Ф. Кучеров), кафедра тракторів, автомобілів і ремонту машин (завідувач кафедри – к.т.н., доцент В. П. Дубровський), кафедра експлуатації машинно-тракторного парку (завідувач кафедри – к.т.н., доцент С. Й. Корсак), кафедра механізації тваринництва (завідувач кафедри – к.т.н., доцент Г. П. Водяницький), кафедра фізичного виховання (завідувач кафедри – ст. викладач М. Й. Речич), кафедра філософії (завідувач кафедри – к.ф.н., доцент І. П. Хобта).
У зв’язку зі зростаючими вимогами факультету механізації сільського господарства в 1993 році були сформовані кафедри механізації землеробства і технічного сервісу та інженерної екології. Очолював кафедру механізації землеробства доцент Л. К. Томашевський (1993 – 2002 рр.), а потім к.т.н., доцент В. А. Мамчур (2002 – 2010 рр.). Завідувачем кафедри технічного сервісу та інженерної екології був В. З. Докуніхін (1993-2004 рр.), а згодом к.т.н., доцент С. М. Герук (2004 – 2012 рр.).
У 2012 році факультет механізації сільського господарства, що проводив підготовку інженерів-механіків, згідно з наказом № 88-к від 13.03.2012 р. по Житомирському національному агроекологічному університету (ректор університету проф. В. М. Микитюк), було перейменовано в інженерно-технічний факультет, до складу якого ввійшли 4 кафедри, а в 2016 році згідно з наказом № 35 від 19.02.2016 р. отримав назву «Факультет інженерії та енергетики».
З 2013 року на факультеті розпочата підготовка студентів за напрямом 6.100101 «Енергетика та електротехнічні системи в агропромисловому комплексі» (нині – спеціальність 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка).
З 2017 року на факультеті почали надавати освітні послуги з підготовки фахівців галузі знань 13 «Механічна інженерія» за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти зі спеціальності 133 «Галузеве машинобудування».
Деканами факультету у різні роки були: к.т.н., доцент С. Й. Корсак; к.с.-г.н., доцент Л. К. Томашевський; к.т.н., доцент О. Ю. Романишин; ст. викладач В. М. Боровський, к.с.-г.н., доцент О. Д. Муляр.
З 2015 року по теперішній час очолює факультет інженерії та енергетики д.т.н., професор Я. Д. Ярош.
Значний внесок у розвиток факультету внесли науково-педагогічні працівники: д.т.н., професор Л. В. Лось; д.т.н., професор І. Г. Грабар; к.т.н., доцент В. З. Докуніхін, к.т.н., доцент С. М. Герук; к.т.н., професор Б. А. Шелудченко; к.т.н., доцент П. М. Горкуша; к.т.н., доцент Г. П. Водяницький; к.т.н., доцент М. В. Мельник; д.е.н., професор В. А. Лушкін; к.т.н., доцент Л. Г. Кравець; к.т.н., доцент С. Ф. Кучеров; к.т.н., доцент А. С. Лімонт; к.т.н., доцент В. А. Мамчур; к.т.н., доцент В. М. Патсаєв; к.т.н., доцент М. П. Фомін та ін.
Нині на факультеті функціонують п’ять кафедр: механіки та інженерії агроекосистем (завідувач кафедри – д.т.н., професор С. М. Кухарець); процесів, машин і обладнання в агроінженерії (завідувач кафедри – д.т.н., професор І. Г. Грабар); вищої та прикладної математики (завідувач кафедри – д.ф.-м.н., професор В. П. Журавльов); машиновикористання та сервісу технологічних систем (завідувач кафедри – к.т.н., доцент В. . Савченко); електрифікації, автоматизації виробництва та інженерної екології (завідувач кафедри – к.т.н., доцент Ю. П. Гончаренко).
На факультеті інженерії та енергетики в 2019 році створена атестаційна комісія з проведення професійної атестації осіб, які мають намір провадити діяльність із сертифікації енергетичної ефективності та обстеження інженерних систем будівель.
У рамках поглиблення наукових досліджень, розширення освітніх послуг у нових соціально-економічних умовах на факультеті проводиться робота із налагодження співпраці із зарубіжними університетами і установами в рамках діючих угод та вітчизняними навчальними закладами й підприємствами.
На кафедрах факультету функціонують наукові гуртки, де під керівництвом досвідчених викладачів здобувачі вищої освіти проводять наукові дослідження. Кращі із них є переможцями і призерами олімпіад та міжвузівських конкурсів всеукраїнського рівня.
Під час навчання на факультеті здобувачі вищої освіти мають можливість опановувати такі робітничі професії: водій автотранспортних засобів категорії В. Для розширення власного практичного досвіду студенти, за бажанням, проходять стажування за кордоном у фермерських господарствах Австрії, Данії, США, Німеччини, Великобританії, Польщі, Чехії, Франції, Фінляндії.
На факультеті впроваджено в освітній процес сучасні технічні засоби навчання, створено ряд сертифікованих лабораторій, комп’ютерних класів та аудиторій з мультимедійним обладнанням. Для проведення занять запрошуються провідні вчені з інших вищих навчальних закладів, фахівці передових підприємств, що мають значний практичний досвід роботи і високі досягнення в агроінженерії, енергетиці та галузевому машинобудуванні.
Основні напрями діяльності факультету інженерії та енергетики спрямовуються на:
Сторінка в соціальних мережах:
https://www.facebook.com/groups/3517371571710802?locale=uk_UA