Функціонує на базі кафедри суспільних наук Поліського національного університету під керівництвом доктора історичних наук Н. Й. Романюк. Його створення розпочалося у 2001 році, коли за участю викладачів кафедри і студентів розпочалася робота зі збору експонатів, які відображають історію українського села, його звичаї та традиції. Водночас було розроблено концепцію його розвитку.
Сьогодні тут представлені зразки матеріальної культури українців, зокрема знаряддя праці, предмети селянського побуту: гончарні вироби, посуд, коловорот, елементи ткацького верстата, праски, рублі, гребні та ін. Особливе місце в експозиції займають вишиті рушники та оздоблений вишивкою старовинний одяг. Більшість експонатів мають давню історію, датовані ХІХ століттям. Важливим завданням було не лише зібрати експонати, а створити атмосферу, передати характер української духовної та матеріальної культури.
Метою діяльності народознавчого комплексу є залучення студентів до вивчення та збереження культурної спадщини українського народу, що сприяє національно-патріотичному вихованню, формуванню історичної пам’яті та національної ідентичності.
Пріоритетними напрямками діяльності Комплексу є:
Діяльність Народознавчого комплексу “Старожитності українського села” є важливою складовою навчальної, наукової та виховної роботи кафедри. Адже вивчення традиційної культури відіграє значну роль у вивченні історії свого народу, а осмислення історичної спадщини є вагомою передумовою творення майбутнього нації.