Оглянути виставку хусток, познайомитися із технікою їх зав’язування у різних регіонах та навіть приміряти якусь із них і зробити патріотичне селфі могли відвідувачі заходу, який 7 листопада провели у Поліському національному університеті з нагоди Всесвітнього Дня української хустки.
Зокрема, про історію походження, різновиди та використання хусток в Україні розповідали викладачка агрономічного факультету Тетяна Коткова, яка представила частину хусток зі своєї родинної колекції, а також Надія Борисова – старший науковий співробітник відділу етнографії Житомирського краєзнавчого музею. Крім цього, на виставці були хустки, які надала керівник лабораторії-музею туристичного краєзнавства Поліського національного університету Анна Івченко. Загалом експозиція складала близько 100 хусток різних розмірів, орнаментів, із різних тканин та років виробництва.
«Хустка для українців так само традиційна як і вишиванка. З неї починалося життя, адже новонароджену дитину замотували у полотняну хустку. Після смерті жінкам у домовину також клали хустки, а чоловікам хустками оббивали нижню частину віка. Хустка була дорогим аксесуаром і виконувала одночасно декілька функцій для жінки. Дехто помилково думає, що хустки носили лише жінки, а дівчата – ні. Втім, взимку вони використовували саме хустки, ніяких віночків, стрічок. Щоправда, техніки пов’язування для жінок і дівчат відрізнялися, – пояснила Тетяна Коткова. – Хустка слугувала і головним убором, і аксесуаром. Великі хустки могли собі дозволити не всі. Моя мама купувала собі таку за 40 радянських рублів, коли зарплата за місяць у неї була 70 рублів. Але ця хустка передавалася із покоління в покоління. Простіші хустки одягали на роботу, зав’язували глечики в поле. Хустка була яскравим аксесуаром на всі народні свята, у церкву теж одягали найкращу, їх берегли. Ми всі говоримо Всесвітній День української хустки, але я вас розчарую, бо в Україні хустки не виготовляли, їх привозили. У 19-20 століттях основними виробниками були Польща, Туреччина й російські фабрики в Криму. Саме тому, хто їхав у далеку дорогу, особливо чоловіки, отримували замовлення привезти додому звідти хустку».
Викладачка Віра Мойсієнко на захід завітала у хустці, якій вже більше 60 років. Також вона нагадала, що одягати хустки на Різдво – одна із традицій Поліського національного університету. Раніше в актовій залі проходили концерти хору, учасники якого були у хустках, виконували колядки та щедрівки. Українська хустка, наголосила Віра Мойсієнко, наче Покров Богородиці і має сакральне значення для української нації.
До слова, День української хустки почали відзначати з 2019 року за ініціативи вінничанки Людмили Станіславенко. Її підтримали громадські діячі, актори та успішні жінки з України та усього світу. У 2019 році свято вже відзначили у Іспанії. Канаді, США, Казахстані, Йорданії, Латвії, Індії та Португалії.
У рамках флешмобу «Зроби фото/відео з хусткою» українки 7 грудня публікують свої світлини з хештегом #УкраїнськаХустка на сторінках у соцмережах. У 2020 році, під час відзначення Дня української хустки, було встановлено національний рекорд — найбільша кількість жінок в українських хустках, фото яких викладено в соціальних мережах. До встановлення рекорду долучились етнічні українки, які мешкають за кордоном та жінки з 20-ти країн світу.
Пресслужба Поліського національного університету