Протягом 9-20 жовтня у Поліському національному університеті спільно з Департаментом агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської ОВА за спонсорської підтримки Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) в рамках реалізації допомоги у відновленні аграрного сектора України впроваджували пілотний проєкт з навчання жінок-фермерів прогресивним практикам ведення рослинництва.
Зокрема, в останній день функціонування школи фермерства відбувся воркшоп на тему «Агроекологічні стратегії управління бур’янами». Організаторами заходу виступили учасники проекту «AGROSUS», що функціонує у Поліському національному університеті за підтримки Європейського Союзу.
Учасниці школи визначили проблемні бур’яни, окреслили поточні підходи управління ними та часто використовувані гербіциди, колективно визначили важелі та бар’єри для використання агроекологічних стратегій боротьби з бур’янами в регіоні. У результаті обговорення було спільно розроблено агроекологічні підходи до боротьби з бур’янами, які слід застосовувати для ключових регіональних сільськогосподарських культур в умовах континентальної частини України.
Активно давали поради та брали участь в обговоренні експерти та гості заходу – заступник начальника Управління екології та природних ресурсів Житомирської ОДА, начальник відділу оцінки впливу на довкілля Микола Семенюк, заступник начальника Державної екологічної інспекції Поліського округу Сергій Малярчук, начальних відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Ірина Дзюба, провідний фахівець органу сертифікації органічного виробництва «Органік Стандарт» Василь Шукалович, директор ТОВ «Житомирсортнасіннєовоч» Андрій Чигир, регіональний представник «БТУ-ЦЕНТР» Олексій Карпов.
Також учасниця проєкту Людмила Денисюк провела майстер-клас з переробки овочевої продукції і дегустацію крафтових виробів з овочів і фруктів (соки, пастила, халва, цукати тощо).
Відзначимо, що навчання жінок-фермерок особливо актуальне в умовах сьогодення, оскільки однією з найпоширеніших форм підприємництва в аграрному секторі є фермерські господарства.
В обробітку фермерських господарств Житомирської області сконцентровано близько 81 тис. га сільськогосподарських угідь. За останніми статичними даними (станом 01.07.2023 року) у регіоні зареєстровано 1289 фермерських господарств, у тому числі у 2023 році – 18 господарств. Фермерськими господарствами вирощується 8% зернових і зернобобових культур, 1% картоплі; виробляється понад 2% молока; 1,3% яєць; вирощується та реалізується у живій вазі понад 4% худоби та птиці. Саме в цій категорії господарств області щорічно утримується понад 5 тис. голів великої рогатої худоби, в тому числі 2,5 тис. корів; понад 9 тис. голів свиней. Загалом фермерськими господарствами виробляться 5% від загального обсягу виробництва валової продукції по області. Майже 100 агроформувань на Житомирщині очолюють жінки.
Проєкт у Поліському національному університеті був спрямований на підвищення поінформованості жінок у фермерстві щодо сучасних методів ведення агробізнесу, досягнення науки і техніки в галузях агропромислового комплексу та можливостей залучення міжнародних грантових коштів. Учасниці отримали два тижні активного спілкування та обміну досвідом, нові знання та враження, а також висловили побажання зробити подібні заходи регулярними.
Піж час фінальної зустрічі та вручення сертифікатів учасницям організатори зазначили, що жіноче лідерство сьогодні, як ніколи, потребує інвестиційної, фінансової, маркетингової та інформаційної підтримки.
Пресслужба Поліського національного університету