На факультеті лісового господарства та екології Поліського національного університету напередодні Дня ЗСУ – 5 грудня, відбувся захід в рамках якого відкрили меморіальну дошку військовослужбовцю, головному сержанту, командиру розвідувального взводу 2-го механізованого батальйону 30-ї окремої механізованої бригади, Герою України (нагороджений «Золотою зіркою» посмертно) Кирилу Марачу, який загинув влітку 2022 року, коли разом з підрозділом одиним із перших звільняв Харківщину.
За словами дружини полеглого воїна – Людмили Марач, яка завітала у Поліський національний університет разом зі доньками Олександрою та Анастасією, чоловік любив природу, рибалити, займався мисливством, а після війни мріяв збудувати в лісі будиночок і стати лісником. За першою освітою він електромонтер, працював у Звягелі, де народився та проживав. У 2015 році приєднався до лав ЗСУ. Був професійним військовим та першокласним розвідником, але для професійної реалізації у цивільному житті обрав спеціальність «Водні біоресурси та аквакультура». Відповідну освіту здобував саме в університеті у Житомирі.
«Всіх своїх хлопців на всіх операціях він сам вів уперед, хоча це було необов’язково, тому що командир мав просто керувати ними по раціях, але Кирило завжди йшов зі своїми хлопцями вперед. Він говорив, що ніколи не помре, що завжди буде жити. Він ніколи не боявся загинути. І якщо Кирило йшов на операцію, то всі хлопці йшли з ним. Ніхто ніколи не боявся, тому що всі знали, що Кирило витягне їх навіть ціною власного життя, – розповіла Людмила Марач. – Коли в серпні 2022 року вони зачистили територію, з одного з підвалів на них вискочив російський військовий і почав з автомату розстрілювати всіх навмання. Кирило прикрив собою одного зі своїх хлопців і отримав смертельне поранення. Йому наклали турнікети і почали везти в госпіталь. По дорозі в нього тричі зупинялося серце, але лікарі заводили серце заново. Довезли в госпіталь в Краматорськ, але там у нього зупинилося серце. Він загинув».
Вшановуючи пам’ять Героя, своїми спогадами про нього поділилися рідні, бойові побратими, до присутніх на відкритті дошки звернулися проректор з науково-педагогічної роботи, соціального та гуманітарного розвитку Поліського національного університету Іван Мартинчук, декан факультету лісового господарства та екології Анатолій Вишневський, завідувач кафедри біоресурсів, аквакультури та природничих наук Микола Світельський та ін.
Зокрема, Микола Світельський розповів, що Марач навчався дистанційно, оскільки служив у війську.
«Кирило завжди дуже відповідально ставився до навчання і виконання завдань. І під час створення нашої лабораторії аквакультури, де ми вирощуємо форель та осетрові, він брав посильну участь. Ми створювали там усе з нуля: і підводили воду, і електрику, і зварювали басейни, – додав Микола Світельський. – На війні він пережив два інфаркти, мав інші проблеми зі здоров’ям, але продовжував боронити свою країну до останнього».
Студенти факультету лісового господарства та екології також підготували програму, виконавши композиції на патріотичну тематику і декламуючи тематичні поезії.
За словами Анатолія Вишневського, нині у складі ЗСУ службу несуть близько 200 студентів факультету, переважно заочної форми навчання, 11 з яких загинули на фронті. На початку навчального року було відкрито меморіальну дошку випускнику – найрезультативнішому зенітнику ЗСУ Андрію Лінійчуку, тепер – студенту Кирилу Марачу. У подальшому планують таким чином увіковічнити пам’ять про усіх загиблих захисників. Крім цього, в одній зі студентських аудиторій 5 грудня презентували патріотичний мурал.