У Поліському національному університеті 23 лютого завершив свою роботу ІІ етап пілотного проєкту з навчання жінок-фермерок прогресивним практикам ведення садівництва в рамках реалізації допомоги у відновленні аграрного сектора України, який проводиться спільно з Департаментом агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної військової адміністрації за спонсорської підтримки Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA).
Відбулася фінальна зустріч, на якій підведено підсумки реалізації проєкту. З цією метою були запрошені експерти з різних напрямків, зокрема голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Житомирської області Юрій Драган, керівник ГО «Земельна варта Житомирщини» Олександр Міщенко, головний спеціаліст відділу атмосферного повітря та поводження з відходами Управління екології та природних ресурсів Житомирської ОВА Юрій Нестерчук, головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Управління державного екологічного нагляду (контролю) природних ресурсів та промислового забруднення Житомирської області Державної екологічної інспекції Поліського округу, державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу Денис Войнаш, заступник начальника відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області, державний фітосанітарний інспектор Вадим Дранківський, заступник начальника управління, начальник відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки, Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області, державний фітосанітарний інспектор Володимир Кіндрась.
Вони взяли участь у спільному воркшопі, де було проаналізовано та оцінено ефективність отриманих знань під час проведення курсів, висловлені побажання та сформовані плани на майбутнє.
Ірина Легенька – засновниця ФГ «Волоки», відзначила високу зацікавленість проблематикою ягідництва та вертикального фермерства і висловила побажання щодо подальшої участі у наступних етапах проєкту та ширшого висвітлення зазначених напрямків з практичної точки зору.
Інша учасниця, яка вже вдруге долучається до проєкту, Валентина Мурга (член ФГ «Агропрофіт») висловила вдячність Поліському національному університету та Японському агентству міжнародного співробітництва (JICA) за надану можливість прийняти участь у цих проєктах та запропонувала звернути увагу в подальшій роботі на технологічних аспектах вирощування малопоширених та нетипових культур, зокрема тютюну і махорки.
Ще дві учасниці, Ольга Оніжук (ФОП «Оніжук») та Єлізавета Нішук (директор СГ «РостеВсе») відзначили особливий інтерес до питань розвитку тепличного господарства, зокрема напрямку вирощування овочевих культур та квітів.
Ряд учасників зацікавилися технологіями вирощування деяких лікарських рослин і перспективами організації бізнесу з їх вирощування та переробки лікарської сировини.
Залучені експерти оцінили потенціал та ефективність проведення таких навчань, а також їх особливу необхідність у період військової агресії, адже набуття знань з сучасних та перспективних агротехнологій дає можливість в нелегких умовах ефективно організувати агробізнес на малих та середніх фермерських господарствах.
З заключним словом виступили ректор Поліського національного університету Олег Скидан і заступник голови Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної військової адміністрації Ніна Добринська, які подякували всім учасникам за особливий інтерес і зацікавленість ініціативою Поліського національного університету і Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської обласної військової адміністрації за спонсорської підтримки Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) в підготовці й проведенні даного проєкту.
Вони висловили побажання і сподівання щодо продовження його в рамках «Польової школи фермера» і розширення її до національного рівня. Фінальною частиною було вручення сертифікатів, роздаткових матеріалів та подарунків (сертифіковане насіння, сільськогосподарські інструменти для садівництва та різні види біологічних добрив).
Пресслужба Поліського національного університету