Засідання Конференції трудового колективу відбулося у Поліському національному університеті 4 березня. Після виступів та обговорень делегати підтримали рішення про направлення звернення до Президента України, Верховної Ради України, Ради національної безпеки України, Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства цифрової трансформації України, Житомирської військової адміністрації, Житомирської обласної ради, Житомирської міської ради щодо збереження закладу вищої освіти. Рішення звернутися до керівництва держави та урядових установ було підтримано і під час засідання Наглядової ради Поліського національного університету, що проходило 3 березня.
Зокрема, просять втрутитися у ситуацію, що склалася наразі, та зупинити процес реорганізації Поліського національного університету шляхом його приєднання до Житомирського державного університету імені Івана Франка.
Відповідна інформація стала відома напередодні – 1 березня на адресу голови Житомирської ОВА Віталія Бунечка надійшов лист за підписом заступника Міністра освіти і науки України Михайла Винницького, де зазначалося наступне: «… просимо опрацювати та надати пропозиції стосовно реорганізації Поліського національного університету шляхом приєднання до Житомирського державного університету імені Івана Франка за умови збереження освітнього, наукового та матеріально-технічного потенціалу Поліського національного університету з урахуванням наявної мережі закладів вищої освіти Житомирської області, спорідненості спеціальностей, за якими в них здійснюється підготовка».
Водночас, у Поліському національному університеті переконані, шо подібне рішення фактично знищить ЗВО, перекреслить всі здобутки й напрацювання за понад столітню історію. Крім цього, не лише втрачається статус «національного», але й призупиняється участь у масштабних міжнародних проєктах, що несе за собою значні іміджові та репутаційні втрати не лише для університету, але й для регіону й країни загалом.
Ще раніше ректор Поліського національного університету Олег Скидан у публічний доступ виклав порівняльну таблицю із ключовими показниками діяльності ЗВО, а також оприлюднив варіанти щодо подальшого об’єднання з Житомирський державним університетом імені Івана Франка (реорганізація шляхом приєднання – алгоритм дій, основні переваги; реорганізація шляхом злиття і створення нового університету – алгоритм дій, недоліки).
Втім, як показала наприкінці лютого зустріч за участю сторін у Міністерстві освіти та науки України, усі ці матеріали не були взяті до уваги та неопрацьовані належним чином.
Рішення про приєднання Поліського національного університету до Житомирського державного університету імені Івана Франка вже викликало суспільний резонанс і напруга лише зростає. У соціальних мережах щоденно з’являється сотні нових дописів – від викладачів, студентів, випускників, партнерів, колег і друзів Поліського національного університету з усіх куточків України (у тому числі з передової) та з-за кордону, де вони аргументовано зазначають, чому не можна допускати знищення цього закладу вищої освіти.
Довідково: Поліський національний університет – єдиний в регіоні, який має одразу 2 діючі проекти «Horizon Europe» на загальну суму 402 тис. євро. В обох проектах загалом 26 учасників із 14 європейських країн. За залученням коштів ЄС за програмою HORIZON EUROPE Поліський національний університет займає 8 позицію в Україні. Листом Національного фонду досліджень України (Офіс Горизонт Європа в Україні) від 27.02.2024 № 3 попереджено, що приєднання Поліського національного університету буде означати припинення його як юридичної особи, відповідно, порушення Поліським національним університетом Грантової угоди.
Зважаючи на стратегічну важливість участі українських закладів вищої освіти у Програмі офіс рекомендує уникати порушення умов Грантових угод для покращення іміджу України як надійного європейського партнера. Вихід України з цих проектів унеможливить їх виконання в цілому.
Університет має також 3 діючі проекти програми Erasmus+ Jean Monnet Module (83,0 тис. євро). Поліський національний університет є одним із 6 університетів України, які пройшли національний відбір для участі в конкурсі Європейської комісії щодо створення Європейського цифрового інноваційного хабу (ЄЦІХ) у межах програми ЄС «Цифрова Європа» (480 тис. євро). Лист-сертифікат додається.
На стадії затвердження знаходиться проект з Японським агентством міжнародного розвитку JICA (233 тис. дол.).
Таким чином, загальні підтверджені втрати становитимуть 1198 тис. євро. Іміджеві та репутаційні втрати України будуть колосальні.
У 2024 р. університетом подано проєкт у рамках реалізації програми Horizon Europe «Переосмислення ідентичності та демократії знизу: різноманітність як джерело становлення громадян і розширення можливостей громади в Європі». Крім того, подано 7 заявок проєктів у рамках Програми ЄС Erasmus із загальним бюджетом 147 тис. євро. Усі вони також у зоні ризику.
Поліський національний університет є єдиним в регіоні університетом, який має наукове видання, що індексується в наукометричній базі даних Scopus. Єдиний в регіоні Інформаційний центр Європейського Союзу в Житомирській області (створений Посольством ЄС в Україні) розташований на базі університету.
Поліський національний університет – єдиний у державі заклад вищої освіти, який створив і забезпечив функціонування комплексної системи космічної та геоінформаційної підтримки прийняття рішень у сфері національної безпеки України, зокрема продовольчої, економічної, екологічної та воєнної. Вказана система базується на унікальній матеріально-технічній базі, зокрема наземному інформаційному комплексі космічного моніторингу Землі. Комплекс складається з ряду створених університетом за участю партнерів унікальних дослідних установок та іншого науково-дослідного обладнання для вирішення завдань планування, приймання, зберігання, тематичного оброблення даних дистанційного зондування Землі з космосу з використанням діючих наземних станцій приймання інформації ДЗЗ в інтересах достовірного і повного інформаційного забезпечення органів державної влади і місцевого самоврядування, сил безпеки й оборони, правоохоронних органів.
Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства підтверджено, що науковий об’єкт “Наземний інформаційний комплекс космічного моніторингу Землі Поліського національного університету” є унікальним науковим об’єктом. В цілому в Україні відсутні подібні наукові об’єкти, або об’єкти зі схожими обладнанням та технологічними можливостями. Відповідні зарубіжні аналоги недоступні для використання або закупівлі.
Поліський національний університет спільно з Генеральним штабом Збройних сил України організовує застосування засобів наземного сегменту космічних систем, які знаходяться в управлінні Поліського національного університету, в межах системи космічної підтримки ЗС України.
Університет є єдиним в регіоні переможцем конкурсного відбору наукових, науково-технічних робіт та проектів, які фінансуються за рахунок ЄС для виконання зобов’язань України у Рамковій програмі ЄС з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020», в рамках якого на базі університету створений унікальний програмно-технічний комплекс управління геопросторовими даними, що забезпечує якісно новий рівень проведення досліджень в різних напрямах з використанням космічних та геоінформаційних технологій для одержання нових знань і подальшої їх імплементації в інтересах інноваційного розвитку України та Європи. Наразі з використанням комплексу за замовленням Житомирської обласної військової адміністрації розробляється проєкт відновлення Житомирської області.
Створено та четвертий рік успішно функціонує регіональний інноваційно-космічний кластер «Полісся», штаб-квартира якого знаходиться в Поліському національному університеті. Ведуться активні роботи щодо розробки супутникових систем та способів їх розгортання; станцій приймання інформації з космічних апаратів дистанційного зондування Землі.
Протягом останніх років, незважаючи на надскладні умови, Поліським національним університетом та групою компаній ENCON, які спеціалізуються на питаннях промислової автоматизації та продуктивно працюють на ринках України, Польщі, Казахстану і ряду європейських країн, успішно продовжено реалізацію унікального навчально-науково-практичного проекту щодо підготовки на базі університету у співпраці із Національним університетом «Запорізька політехніка», Хмельницьким національним університетом, Національним університетом водного господарства і природокористування (м. Рівне) професіоналів у сфері автоматизації промислового виробництва.
При цьому на базі університету створено унікальну навчальну лабораторію, на базі якої проходять підготовку з проблематики промислової автоматизації та безпеки виробничих процесів на основі технологій і практичної бази світових брендів SIMENS, PILS та ін. не тільки студенти університету, але й практикуючі фахівці діючих промислових підприємства України. Більше того, наразі компанія ENCON, окремі виробничі потужності якої знаходяться на базі Поліського національного університету, реалізує ряд надважливих проектів, що стосуються, зокрема, стабільності функціонування об’єктів критичної інфраструктури держави та ряду ключових підприємств, що мають особливе значення для економіки держави і регіону. Так, ТОВ «ЕНКОН наразі реалізує або підтримує процес реалізації проектів на основних підприємствах області, зокрема УХЛК, МДФ, Рудь, Бердичивпиво, Ліктрави, Прогрес, Новофарм, Радомишльскийй пивзавод, Вайдман, Фабрика банкнотного паперу, Юнігран тощо. Цілій ряд проєктів реалізується на об’єктах критичної інфраструктури інших регіонів держави.
Вказані проєкти мають виключне значення для формування економічної безпеки України і стабільності функціонування ряду об’єктів критичної інфраструктури держави.
Університет є активним учасником формування державних та регіональних програм розвитку. Зокрема, лише у 2023 році фахівці університету були учасниками, експертами, безпосередніми розробниками у 32 таких проєктах і програмах (Представництво від України за запрошенням Європейської Комісії (DG NEAR) і Секретаріату Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (EaP CSF) на щорічній асамблеї Форуму громадянського суспільства Східного партнерства; Науковий комітет Національної ради України з питань розвитку науки і технологій (розпорядження КМУ № 811-р від 15.09.2023); Наглядова рада Державного фонду досліджень України; Робочі групи з питань забезпечення досягнення Цілі сталого розвитку 13 «Пом’якшення наслідків зміни клімату», Цілі сталого розвитку 2 «Подолання голоду, розвиток сільського господарства»; Цілі сталого розвитку 5 «Гендерна рівність» (Постанова Кабінету Міністрів України № 923від 29 серпня 2023 р. «Про утворення міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення досягнення Цілей сталого розвитку»); Членство у Програмному комітеті МОН «Горизонт Європа» за напрямом «Європейська дослідницька рада. Майбутні та новітні технології. Дії Марії Склодовської-Кюрі»; експертна база даних БДІПЛ (Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини); експертна база Національного агентства кваліфікацій України»; експертні ради Українського Культурного Фонду) тощо.
Поліський університет утримав та покращив свої позиції як на національному, так і на міжнародному рівні за освітньою складовою діяльності. Зокрема, з метою залучення до навчання іноземних студентів у вересні 2023 р. на конференції Європейської асоціації інтернаціоналізації вищої освіти, яка відбувалася у м. Роттердам (Нідерланди) було презентовано освітні програми університету.
У 2023 р. до Поліського університету зараховано на 11,7% більше студентів у порівнянні з 2022 р., та на 64% більше ніж у 2021 р. Рівень акредитованості діючих освітніх програм університету становить 89,6 % (Житомирський державний університет імені Івана Франка 71,6%).
Впровадження інноваційних методів викладання, постійне підвищення кваліфікації викладачів є визначальними у підготовці студентів. Підтвердженням цьому є також те, що Поліський університет має високі результати складання підсумкової атестації у формі ЄДКІ: Публічне управління та адміністрування (96,8 %); Ветеринарна медицина (93,7 %); Право (93,4 %).
На запити здобувачів вищої освіти щодо збільшення кількості годин на викладання іноземної мови в університеті забезпечується викладання освітніх компонент циклу професійної підготовки іноземною мовою (англійською); імплементація до навчальних планів ОК “Мовна практика” з метою збільшення кількості аудиторних годин на вивчення та удосконалення іноземної мови; участь студентів спеціальності “Право” у віртуальному курсі юридичної англійської мови (Каліфорнійський університет, США); участь студентів у 1) тренінгах (5-тижневий англомовний онлайн-курс “Writing an Academic Research Article Course” для аспірантів), 2) лекціях провідних іноземних вчених у межах проєкту Ukrainian Global Faculty; 3) літніх школах (Лодзький університет, Польща) тощо.
У 2003 році 190 здобувачів вищої освіти брали участь в міжнародних програмах академічної мобільності, зокрема: NAWA “Солідарні з Україною”, V International Scientific Congress “Society of Ambient Intelligence 2022” за ОБСЄ в Україні, програма «New Techniques for Analyzing Plant Products» Вроцлавський природничий університет, “Школа соціального підприємництва IBS Autumn 2023”, організованої Інститутом Д-ра Яна Урбана Сандала (Норвегія), програми академічної мобільності («Digital leadership and strategy», «Програми селекції та розведення великої рогатої худоби») Університет Менделя (Чехія); програма «Менеджмент і маркетинг вищих навчальних закладів в епоху ESG та штучного інтелекту», Коледж Мілленіум у Ґнєзно.
З метою підтвердження практикоорієнтованого навчання в університеті лише за останній рік проведено: 105 лекцій професіоналів-практиків, 75 практичних тренінгів із залученням стейкхолдерів та 112 виїзних занять на базах провідних підприємств, установ та організацій. Створено унікальні спеціалізовані аудиторії для практичної підготовки студентів (TIRAS, ENСON, ЕLVORTI, Nooshere тощо) та забезпечено можливість працевлаштування студентів в структурних підрозділах з метою реалізації набутих компетентностей, формування професійної траєкторії та долученості до процесів удосконалення освітнього процесу.
Поліський національний університет є практично орієнтованим закладом вищої освіти за напрямом індивідуальної траєкторії розвитку здобувача під час навчання. Підтвердженням цього є впровадження дуальної форми здобуття освіти в університеті та наявність досягнень:
Тісна взаємодія провідних підприємств і університету дає можливість розробляти якісні програми підготовки фахівців, затребуваних сьогодні ринком праці. Впровадження дуальної форми здобуття освіти формує впевненість здобувача у майбутньому професійному розвитку та працевлаштуванні і є чинником розвитку якісного трудового потенціалу України.
В умовах широкомасштабної агресії росії проти нашої держави університетом забезпечено практичну реалізацію усіх можливих шляхів і напрямів, інструментів та механізмів підтримки сил оборони України. Вже у перші дні війни університетом організовано перерахування близько мільйона гривень коштів на потребу ЗСУ, передано 5 автотранспортних засобів, налагоджено функціонування гуманітарного штабу. Надалі діяльність у вказаному напрямі була розвинена у ще більших масштабах. Зокрема, у найскладніші періоди війни територія університету стала місцем дислокації різних підрозділів сил оборони; гуманітарний штаб організував прийом та подальшу передачу підрозділам ЗСУ, лікувальним закладам та цивільному населенню десятків тон харчових продуктів, ліків, одягу, спорядження. Колективом університету було організовано придбання ще 4 автомобілів, 5 генераторів, 14 дронів різної модифікації та іншої продукції для бойових підрозділів ЗСУ. З грудня 2022 року за рішенням трудового колективу університету щомісячно його працівниками через профспілковий орган перераховується на закупівлі для армії близько 200 тис.грн. Загалом протягом 2023 року на потреби ЗСУ акумульовано більше 3 млн.грн. коштів.
Вказана діяльність університету відзначена Подякою Командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ; Подякою Головного управління розвідки Міністерства оборони України; відзнакою «Друзям бригади» 30-ї окремої механізованої бригади ім. Князя Костянтина Острозького; нагрудним знаком «За допомогу та жертовність» 10-й ОГШБ; подякою 95-ї ОДШБ; Орденом «Пошана. Честь. Відвага» І ступеню Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України тощо.