Дмитро – військовослужбовець 95 бригади, який став на захист країни з початком повномасштабного вторгнення, але вже декілька місяців перебуває на лікуванні. Він один із учасників проєкту, який спільно втілюють Поліський національний університет, Благодійна організація «БФ «Штаб допомоги Житомир» та «Український центр реабілітації гончарством».
Чергова зустріч відбулася 1 травня на базі Ботанічного саду імені Героїв-десантників. Сюди волонтери запросили захисників, які перебувають у Житомирі на лікуванні після отриманих на фронті важких травм і поранень. Зокрема, запропонували воїнам трохи відволіктися й спробувати свої сили у гончарстві, – повідомляє «Перший житомирський інформаційний портал».
І це їм вдалося, – відзначає Дмитро, який на власному прикладі відчув позитивний вплив арт-терапії. Чоловік вирішив зліпити із глини квітку. На цей сюжет його надихнула весна, сонячна погода і природа за вікном.
«Це чудова можливість корисно провести час, навчитися чомусь новому і, зрештою, змінити обстановку. Дійсно зосереджуєшся на процесі, думаєш над тим, як це зробити краще, що за чим, – говорить військовий. – Я намагався налаштуватися на позитивний лад, усі думки про щось красиве. Це мій перший досвід роботи з глиною. Досить прикольно. Однозначно не жалкую, що погодився на пропозицію приїхати сюди».
У бійців поруч – свої витвори із глини. У когось – символіка бригади, милий мультяшний чи взагалі фантазійний герой, а хтось ліпить люльку і підставку до неї.
Декан факультету права, публічного управління та національної безпеки Віталій Данкевич відзначає, що попередні дві зустрічі проходили у стінах університету, але віднині майстер-класи з гончарства (ліпка руками і робота за гончарним колом) та живопису (чергуватимуться через тиждень) проводитимуть у Ботанічному саду – в приміщенні та під відкритим небом.
Тут діятиме Поліський Хаб Відновлення та Арт-Терапії – простір для підтримки і реабілітації, відновлення душевної рівноваги та фізичного здоров’я через арт-терапію.
Сюди запрошуватимуть діючих військових, ветеранів, членів їх родин, постраждалих від наслідків війни (ВПО) та інші категорії. Проєкт – довготривалий, зустрічі організовуватимуть раз на тиждень, залучаючи майстрів гончарства, художників. Учасники також, за бажанням, можуть прогулятися територією Ботанічного саду імені Героїв-десантників.
«Даний хаб є важливим простором для підтримки та реабілітації ветеранів, постраждалих від війни та їхніх родин. Арт-терапія, зокрема через гончарне мистецтво, вибрана як основний метод реабілітації, адже вона дозволяє учасникам виразити свої емоції та переживання через творчість, сприяючи тим самим їх психологічному відновленню, – пояснив в окремому коментарі Віталій Данкевич. – Поліський Хаб Відновлення та Арт-Терапії вже зустрічає багато відвідувачів, яким надається консультація та допомога. Важливою частиною роботи Хабу є знайомство учасників з особливостями реабілітації через арт-терапію, що дозволяє їм не лише працювати над своїм відновленням, але й навчитися новому способу самовираження та самопізнання. Глинотерапія – це унікальний метод арт-терапії, який відкриває широкі можливості для підтримки ментального здоров’я, особливо для військових, їхніх родин, і тих, хто постраждав від війни. Ця форма терапії заснована на роботі з глиною – матеріалом, який має глибокі історичні корені, і, як вважається, має властивості, що сприяють глибокому самопізнанню та емоційному розрядженню. Процес маніпуляції з глиною дозволяє учасникам терапії відчути і осмислити свої емоції, виражаючи їх через формування фігурок, які часто відображають їхні внутрішні переживання. Такий метод не тільки знімає стрес і напругу, але й стимулює внутрішній діалог і сприяє вирішенню конфліктів. За словами спеціалістів, глинотерапія сприяє зняттю стресу, тривоги, а також може викликати “генетичну пам’ять”, дозволяючи учасникам зануритись у глибокий стан рефлексії та відновлення. Це робить терапію особливо цінною для тих, хто переживає складні часи або перебуває в стані відновлення після травматичних подій. Глинотерапія також вчить жити у теперішньому моменті, зміцнюючи зв’язок з собою та своїм оточенням, і створює умови для емоційної підтримки та розвитку. Вона показує, що через творчий процес можна відновити життєву енергію і навчитися не боятися змін, оскільки завжди можливо почати все заново. Такий підхід може бути особливо важливим для тих, хто стикається з значними викликами у своєму житті, надаючи їм інструменти для внутрішньої гармонії та самовдосконалення. Ця ініціатива стала не лише місцем для терапії та відновлення, але й платформою для згуртування спільноти, що об’єднує ветеранів, їхні сім’ї та всіх, хто потребує підтримки в складний час. Вона підкреслює важливість інклюзивності,
розуміння та підтримки на шляху до відновлення, пропонуючи нові можливості для самореалізації та зцілення через мистецтво».
До проєкту арт-терапії залучені фахівці з факультету права, публічного управління та національної безпеки Поліського університету (психологи-практики здійснюють психологічну реабілітацію учасників).
Студенти-магістри мають унікальну можливість отримати практичні навички роботи з арт-терапією, що є важливим аспектом їхньої професійної підготовки та особистісного зростання. Крім того, до проєкту активно залучаються інші студенти та викладачі, що робить цей досвід багатогранним і сприяє створенню міждисциплінарних зв’язків.
Це дозволяє учасникам проєкту розширювати свої знання та вміння у сфері психологічної підтримки та використання арт-терапії як засобу для відновлення та реабілітації.
Пресслужба Поліського національного університету