У Поліському національному університеті 13 травня відбувся форум з нагоди Міжнародного Дня здоров’я рослин, який відзначається спільнотою Міжнародної конвенції про захист рослин (МКЗР, IPPC) під егідою Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) і цьогоріч проходить під гаслом: «Здоров’я рослин, безпечна торгівля та цифрові технології».
Формат заходу був гібридний. Участь в ньому взяли ректор університету Олег Скидан, викладачі кафедри здоров’я фітоценозів і трофології, здобувачі вищої освіти спеціальності «Агрономія» і «Захист і карантин рослин» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти із випускником агрономічного факультету, а також науково-педагогічні працівники і студенти Херсонського державного аграрно-економічного університету, Таврійського державного агротехнологічного університету і Вінницького національного аграрного університету.
Мета форуму – долучення громадськості до розуміння важливості дослідження та захисту рослин для розвитку сільського господарства, виробництва продуктів харчування та продукції рослинного походження, а також важливої ролі рослин у збереженні довкілля.
Модератором заходу була в.о. завідувача кафедри здоров’я фітоценозів і трофології Тетяна Тимощук, яка наголосила про важливість захисту здоров’я рослин за допомогою впровадження кліматичних природоорієнтованих рішень.
На форумі к. с.-г. н., доцент кафедри ботаніки та захисту рослин Херсонського державного аграрно-економічного університету Іван Мринський висвітлив особливості поширення і розвитку іржі груші та яблуні, а також особливо звернув увагу на заходи на заходи контролю цієї небезпечної хвороби.
Стосовно переваг керованого бджолозапилення та його ролі у збереженні здоров’я рослин повідомила завідувачка кафедри годівлі, розведення тварин та збереження біорізноманіття Поліського університету Діна Лісогурська. Актуальні проблеми органічного хмелярства в Україні висвітлив к. с.-г. н., провідний науковий співробітник відділу селекції та інноваційних технологій хмелю Інституту сільського господарства Полісся НААНУ Олег Венгер.
Під час зібрання представник компанії «BTU» по Житомирській області, випускник Поліського національного університету Олексій Карпов наголосив про актуальність біологізації аграрного сектору, оскільки цей шлях допоможе імплементації Зеленого євргопейського курсу в Україні та досягти цілей «Від ферми до виделки».
Завідувачка відділу фітосанітарних процедур ДУ «Житомирська обласна фітосанітарна лабораторія» Ольга Кравченко повідомила про поширення регульованих шкідливих організмів на Житомирщині та обґрунтувала заходи запобігання їх поширенню. Особливу увагу звернула на небезпечний інвазивний вид вузькозлатку ясеневу смарагдову, який вже виявлено на території України.
Присутні отримали інформаційні брошури про біологічні особливості, ознаки пошкодження, способи поширення і методи виявлення небезпечного фітофага.
Результати досліджень стосовно оцінки впливу планової діяльності кар’єру на видове різноманіття рослин у санітарно-захисній зоні Шевченківського родовища пісковиків Калуського району Івано-Франківської області представила доцент кафедри геодезії та землеустрою Поліського університету Тетяна Коткова.
Результати досліджень з вивчення ефективності сучасних інсектицидів у регулюванні чисельності жука колорадського в агроценозі картоплі висвітлив здобувач вищої освіти ОП «Захист і карантин рослин» Олександр Черняхівський.
Роль корисних організмів, зокрема ентомофагів і акарифагів в захисті рослин, способи їх використання і збереження висвітлив у доповіді «Агенти біоконтролю на сторожі здоров’я рослин» здобувач вищої освіти ОП «Захист і карантин рослин» Вадим Герасимов.
«Проведення заходу з нагоди Міжнародного дня здоров’я рослин у Поліському університеті закликає всіх підвищити обізнаність і вжити заходів, щоб зберегти рослини здоровими та забезпечити безпеку харчових продуктів і безпечну торгівлю для сталої економіки і засобів до існування. Збережи рослину – збережи планету», – закликала Тетяна Тимощук.
Пресслужба Поліського національного університету