В Україні з’явиться 12 Європейських цифрових інноваційних хабів. Єврокомісія оголосила результати конкурсу на відкриття цифрових інноваційних хабів в Україні, які приєднаються до Європейської мережі в межах програми ЄС «Цифрова Європа».
На етапах створення хабів Уряд Німеччини допомагатиме консультаціями, а 6 обраних об’єднань отримають 4,5 мільйона євро від ЄС на функціонування ЄЦІХ.
Євросоюз обрав 12 обʼєднань в Україні, які перетворять на інноваційні хаби. Від Житомирської області єдиним до об’єднання увійшов Поліський національний університет, спеціалізація: у сфері розвитку цифрових навичок високого рівня.
«Поліський національний університет має на меті створити Європейський цифровий інноваційних хаб «POLIDIH» (Polissia Digital Innovation Hub), завданням якого буде підтримка процесу глибинних ланцюгових цифрових трансформацій задля забезпечення вектору сталого економічного та «зеленого» розвитку північних регіонів України шляхом надання якісних послуг у сфері геоінформаційних систем малим та середнім підприємствам, органам місцевого самоврядування та державної влади, спрямованих на підвищення ними ефективності управлінських процесів, – пояснює ректор Поліського національного університету Олег Скидан. – Хаб сприятиме розробці заснованих на точних геоданих управлінських рішень для потреб приватного і державного секторів економіки в географічному регіоні, що охоплює Житомирську, Чернігівську, Рівненську та Волинську області. Спеціалізація «POLIDIH» базуватиметься на наданні МСП, органам державної влади і місцевого самоврядування пакету інноваційних ГІС-послуг, які забезпечать їм можливість відображати корпоративні та ситуативні дані через електронну карту і, досягнувши ситуаційної обізнаності, вживати своєчасні, обгрунтовані і, зокрема, критично важливі рішення, використовуючи весь потенціал сучасних геоінформаційних технологій. Крім цього, цифровий інноваційних хаб у Поліському національному університеті слугуватиме платформою, яка надаватиме можливість взаємодії та обміну геопросторовою інформацією між областями, сприяючи розвитку смарт-спеціалізацій на Поліссі. В основу його роботи буде покладено європейські практики збору показників соціально-економічного розвитку для формування регіональної політики. Оновлені показники системи будуть гармонізованими з показниками систем країн Європи, що дозволить Україні отримати доступ до найкращих політик і програм фінансування ЄС. ГІС інтегрується з методологією пріоритезації проєктів відновлення, яку розробляє Міністерство відновлення спільно зі Світовим банком. ЄЦІХ «POLIDIH» посилюватиме спроможність за рахунок побудови тісного нетворкінгу з іншими об’єктами мережі ЄЦІХ в Україні, що будуть сформовані, та вже діючими хабами на території ЄС, в першу чергу тими, хто працює над напрямом локального розвитку (Community led local development)».
За словами Олега Скидана, цифровий інноваційний хаб сприятиме реалізації політики ЄС «Цифрове десятиліття» в частині підтримки набуття громадянами цифрових навичок, надання допомоги у трансформації бізнесу за допомогою інструментів цифровізації, діджиталізації публічних послуг, а також реалізації Стратегії ЄС для розвитку малого та середнього бізнесу щодо посилення спроможності та підтримки МСП у переході до сталості та діджиталізації шляхом надання послуг у напрямі ГІС технологій, менторства та освітніх послуг. Власне, підтримуючи Європейський зелений курс, хаб у Поліському національному університеті спрямовуватиме зусилля на акумуляцію інтегрованих даних щодо екологічного стану природних ресурсів, окремих об’єктів або територій з метою отримання можливості прийняття оптимальних управлінських рішень, здійснення стратегічної екологічної оцінки, оцінки впливу на довкілля.
Європейські цифрові інноваційні хаби — це центри, які допомагають малому й середньому бізнесу та державним організаціям впроваджувати цифрові технології у свої проєкти й розвивати місцеву екосистему інновацій.
Хаби надаватимуть послуги бізнесу та громадському сектору за 4 напрямами:
Європейські цифрові інноваційні хаби в Україні запрацюють у 2025 році після підписання грантових угод.
ЄЦІХ сформують регіональну мережу хабів та долучаться до загальноєвропейської. Так ми зможемо обмінюватися найкращими практиками цифровізації з іншими центрами по всій Європі.
Конкурс проводили в межах програми ЄС «Цифрова Європа», стратегічним реалізатором якої в Україні є Міністерство цифрової трансформації України, практичним консультантом — Офіс з розвитку підприємництва та експорту, за підтримки програми GIZ Ukraine «Цифрова трансформація МСП у країнах Східного партнерства», що фінансується Урядом Німеччини.
Пресслужба Поліського національного університету