Відкриту лекцію «Культ вовка у військових традиціях Давньої України» провели 6 вересня для студентів факультету лісового господарства та екології Поліського національного університету. З презентацією однойменної монографії завітав автор, кандидат історичних наук, військовослужбовець ЗСУ Антон Бондаренко, – інформує сайт «Житомир щодня».
«Темою дослідження тотемних військових культів я займаюсь ще зі студентської лави. Книжка, яку нині презентую – результат моєї багаторічної наукової праці, – розпочав Антон Бондаренко. – У наших предків вовк був військовим тотемом і першою одомашненою твариною. Говоримо про співпрацю, симбіоз двох видів: людей давнього суспільства і вовків. Де вовк виконував лише кілька функцій – полювання та бойові зіткнення за своїх господарів. Воля дій приручених вовків була значно ширшою, ніж у сучасних мисливських собак. Це перший головний фактор, чому саме вовк став головним військовим символом. Другий фактор – сама зграя вже відтворювала невеличкий колектив, який можна порівняти з військовою ватагою та її тактикою переміщення місцевістю, — зазначив науковець. Розмова точилася і про культ вовка у звичаях козаків, повстанців, воїнів-сучасників. Спілкувались про важливість освіти в Україні ХХІ сторіччя».
Відзначимо, що Поліській національний університет був обраний для лекції на тему вовка невипадково, адже саме ця тварина з 2022 року є талісманом ЗВО.
«Фойє факультету та центральний корпус прикрашають вовки. З різних матеріалів, є і опудало. Факультет безпосередньо займається вивченням цього виду мисливської фауни, його захистом. Звичайно, ми популяризуємо все, що на сьогоднішній день зв’язано з вовком. У нас цього року відкрилася цікава спеціальність «Мисливське господарство», тут вивчатимуть і полювання, і екологію, а отже – захист вовка», – поділився декан факультету лісового господарства та екології Анатолій Вишневський:
Важливою складової зустрічі було спілкування здобувачів освіти з вченим-військовослужбовцем.
«Більше наших 200 студентів-лісників нині несуть сдужбу ЗСУ. На жаль, маємо втрати – 13 воїнів загинуло. Патріотичне виховання у нас на першому плані, ми відкриваємо дошки Героям, проводимо заходи до державних свят. Для підвищення патріотичного духу запрошуємо відомих науковців, стейкхолдерів, виробничників», – продовжив Анатолій Вишневський.
Співорганізаторами події у Поліському національному університеті виступили Житомирське обласне об’єднання ВУТ «Просвіта», ГО «Житомирська обласна спілка учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок російсько-української війни
«Українська військова організація» та кафедра суспільних наук.
Доцент кафедри, кандидат історичних наук Геннадій Махорін зазначив, що запрошення Антона Бондаренка на відкриту лекцію невипадкове.
«Це суголосно з тим трендом, який формує Поліський національний університет. Культ вовка і тим більше в військових умовах – надзвичайно актуально, важливо. І думаю, що саме тому сьогоднішня зустріч з письменником, науковцем, військовим, надзвичайно потрібна для студентів для усвідомлення національної самоідентичності, ролі українського народу та наших традицій», – констатував Махорін.
Антон Бондаренко – киянин, науковець, учасник Революції Гідності, доброволець ЗСУ, літературний псевдонім — Мечислав Рисич. У Житомирі в 2023 році письменник презентував вказану монографію та художню книгу «Змієборці».
Пресслужба Поліського національного університету