У Житомирській обласній філармонії ім. Святослава Ріхтера 15 листопада відбулися урочистості з нагоди Дня працівників сільського господарства, який в Україні щорічно відзначають в третю неділю листопада.
Це свято стало нагодою висловити щиру вдячність аграріям, які забезпечують продовольчу безпеку Житомищини, сприяють економічному розвитку області та активно підтримують Збройні сили України у боротьбі з російською агресією. Їхня щоденна праця – це вагомий внесок у захист незалежності та свободи нашої держави.
На заході були присутні начальник Житомирської ОВА Віталій Бунечко та його заступники, депутати Житомирської обласної ради, ректор Поліського національного університету Олег Скидан, а також працівники аграрних підприємств і фермерських господарств регіону.
Вітаючи присутніх, депутат Житомирської обласної ради, голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та розвитку села Олександр Ющенко від імені керівництва і всього депутатського корпусу подякував аграріям за відданість справі, незламний дух і допомогу українській армії. Він підкреслив, що завдяки їхній роботі регіон зберігає стабільність навіть в умовах війни.
З нагоди професійного свята, за сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток аграрної галузі та забезпечення продовольчої безпеки області були вручені відзнаки і подяки ОВА, обласної ради. Зокрема, Олександра Ющенка нагородили медаллю «За заслуги» як генерального директора ПП «Галекс Агро» Звягельського району.
Крім цього, ректор Олег Скидан від Поліського національного університету вручив грамоти за продуктивну співпрацю у сфері реалізації інноваційних освітніх проєктів та наукових досліджень в аграрній сфері економіки керівнику СФГ «ДЕМИТРА» Дмитру Ткаченку, а також керівнику ПП «ІМПАК» Сергію Маліновському.
Житомирська область входить до числа лідерів в Україні з вирощування гречки, картоплі, жита, вівса та хмелю. Також цьогоріч посіяно 800 гектарів технічних конопель. Окрім цього в регіоні розташоване найбільше підприємство з вирощування лохини в усій Східній Європі. На Житомирщині вже працює 35 підприємств, що займаються органікою, і багато з них — це найбільші експортери України. Такі підприємства, як «Галекс Агро» та «Органік Мілк», стали лідерами органічного ринку країни, представляючи Житомирщину на міжнародних ринках. Зростає кількість мініпекарень, крафтових виробників сирів, розширюється асортимент продукції. Багато агровиробників та споживачів області є активними учасниками програми «Зроблено в Україні». Понад 100 аграрних підприємств регіону мають іноземних партнерів, які інвестують у рослинництво, тваринництво, переробну промисловість та оновлення матеріально-технічної бази.
Пресслужба Поліського національного університету