Наприкінці березня в Києві відбувся масштабний форум «Space For Ukraine», що став майданчиком для обговорень і новою точкою відліку для розвитку українського космосу. Участь у заході взяли науковці та освітяни, представники приватних космічних компаній, стартапів, громадського сектору, міжнародні партнери, іноземні спікери, у тому числі командувач Космічного командування Франції, командувач Космічного командування Великої Британії.
Поліський національний університет на форумі представляли ректор Олег Скидан, керівник Навчально-наукового центру космічних та геоінформаційних технологій університету Петро Пивовар, доцент кафедри комп’ютерних технологій і моделювання систем, провідний фахівець Центру Павло Топольницький.
У рамках заходу було офіційно презентовано Управління космічної політики при Міністерстві оборони України, яке має об’єднати внутрішні та міжнародні ресурси для розвитку військових космічних спроможностей України. Міноборони представило дорожню карту на 10 років, фінальною метою якої є створення українського супутникового угруповання для забезпечення безперервної аналітики в реальному (або майже реальному) часі. Цим напрямком опікуватиметься Катерина Чорногоренко, заступниця міністра оборони з питань цифровізації.
Нове управління займатиметься розробкою нормативно-правової бази, впровадженням передових космічних технологій, а також стане єдиною точкою контакту для співпраці з внутрішніми та міжнародними партнерами, зокрема науковцями, розробниками та підприємцями.
«Україна отримала безцінний досвід у космічній сфері завдяки нашим партнерам. Попри виклики війни, ми не тільки зберегли свої амбіції, а й готові їх реалізовувати. Десятиліттями українські фахівці створювали потужну наукову базу та передові космічні технології. Тепер ми використовуватимемо ці напрацювання для посилення оборонних можливостей країни», – зазначила заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Також Міністерство оборони України представило десятирічну дорожню карту розвитку космічної сфери. Перші два роки будуть присвячені аудиту наявної інфраструктури та визначенню ключових потреб. Надалі планується розробка стратегічних документів, які визначатимуть напрям розвитку галузі.
Нагадаємо, що Поліський національний університет виступив одним з ініціаторів створення Регіонального інноваційно-космічного кластеру «Полісся», учасники якого підписали відповідну угоду в січні 2020 року. Цей кластер являє собою добровільне об’єднання органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, закладів освіти, науки і культури, громадських організацій та суб’єктів господарювання з метою спільної діяльності у сферах розвитку сучасних космічних та геоінформаційних систем і технологій для вирішення завдань продовольчої, екологічної, фінансово-економічної, енергетичної та інформаційної безпеки регіону і держави, управління регіональним розвитком, реалізації історико-культурних та туристичних проєктів, якісної підготовки відповідних фахівців та проведення наукових досліджень у визначених сферах.
Поліський національний університет є абсолютно унікальним закладом вищої освіти, який займається не лише освітньою, науковою та гуманітарною діяльністю, а й активно впроваджує сучасні космічні та геоінформаційні технології в практику державного та регіонального управління, вирішення проблем національної безпеки, ліквідації надзвичайних ситуацій, управління надрами, транспортом та комунікаціями.
На базі університету функціонують Центр космічних та геоінформаційних технологій, Центр колективного користування науковим обладнанням «Наземний інформаційний комплекс космічного моніторингу Землі», здійснюється підготовка фахівців за освітньою програмою «Космічний моніторинг Землі» та ін. Спільно з партнерами реалізують проєкти та впроваджують ряд важливих для регіону і країни ініціатив у зазначеному напрямку.
Фахівцями Поліського національного університету спільно з колегами з Державного космічного агентства та Національного центру управління і випробувань космічних засобів створено та забезпечено функціонування сучасної системи космічної та геоінформаційної підтримки прийняття рішень у ключових сферах національної безпеки і оборони.
Пресслужба Поліського національного університету