ТОВАРИСТВО МІКРОБІОЛОГІВ УКРАЇНИ ІМ. С. М. ВИНОГРАДСЬКОГО (ТМУ) ПОЛІСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ,
Про товариство
На кафедрі із 2017 року створений осередок Товариства мікробіологів України ім. С. М. Виноградського (ТМУ) Поліського національного університету, до складу якого входять: професори, доценти, старші викладачі, асистенти та аспіранти Поліського національного університету. Голова осередку ТМУ Поліського національного університету М. М. Ключевич, секретар – І. В. Іващенко. Усі члени Товариства мають посвідчення ТМУ.
ТМУ – всеукраїнська громадська організація спеціалістів України, які працюють у галузі мікробіології, вірусології та суміжних галузях.
Основна мета діяльності ТМУ – всебічне сприяння розвитку мікробіологічної та вірусологічної науки, особливо тих її галузей, що пов’язані з соціально-економічним розвитком України та захист спільних інтересів членів Товариства.
13.04.2021 року відбулося спільне засідання представників «Мікробіологічного гуртка» кафедри, осередку Товариства мікробіологів України ім. С. М. Виноградського (ТМУ) Поліського національного університету і фахівців Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України.
Від Поліського НУ активну участь прийняли викладачі кафедри, студенти ОС «бакалавр», «магістр» спеціальності 202 «Захист і карантин рослин»; від Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України: інженер лабораторії інновацій та трансферу технологій О. В. Василенко та к. б. н., науковий співробітник відділу біохімії мікроорганізмів, секретар ТМУ, голова Ради молодих вчених Інституту Т. В. Булигіна. Через онлайн-екскурсію учасники зустрічі ознайомилися з лабораторіями Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України, історією і напрямками спільних досліджень, окреслили шляхи подальшої співпраці згідно укладеного меморандуму про співробітництво.
Історична довідка
Товариство мікробіологів України раніше мало назву Українське мікробіологічне товариство і було засновано згідно з рішенням Президії АН України від 29 березня 1959 року. Товариство було створено на базі Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного АН УРСР як філіал Всесоюзного мікробіологічного товариства.
Організатором та першим головою Товариства був академік АН УРСР В. Г. Дроботько (1959–1965 рр.), згодом його очолювали члени-кореспонденти АН УРСР М. М. Підоплічко (1965–1971 рр.), С. М. Московець (1971 р.), Д. Г. Затула (1971–1980 рр.), академік НАНУ В. В. Смірнов (1980–2002 рр.), чл.-кор. Б. П. Мацелюх (2002–2004 рр.). Нині президентом ТМУ є академік НАНУ В. С. Підгорський.
За ініціативи академіка НАН України В. В. Смірнова Українське мікробіологічне товариство було реорганізовано і 27 грудня 2002 року в Міністерстві юстиції України було зареєстровано Товариство мікробіологів України (ТМУ) як добровільне науково-громадське об’єднання спеціалістів України, які працюють в галузі мікробіології, вірусології та суміжних напрямках науки.
З’їзди ТМУ проводяться через 4–5 років. Вони відбувалися в Києві (1965, 1968, 1971, 1975 рр.), Дніпропетровську (1980 р.), Донецьку (1984 р.), Чернівцях (1989 р.), Одесі (1993, 2004 рр.), Чернігові (2000 р.), Ужгороді (2009 р.), Ялті (2013 р.).
На Х з’їзді ТМУ (15–17 вересня 2004 р., м. Одеса) було одноголосно прийнято рішення про присвоєння Товариству мікробіологів України імені С. М. Виноградського з огляду на виняткову значущість досліджень у галузі мікробіології цього вченого зі світовим іменем та його українське походження.
Нині до складу Товариства мікробіологів України входять 17 відділень, які об’єднують науковців, інженерів, аспірантів, викладачів та медичних працівників: Вінницьке, Дніпропетровське, Донецьке, Житомирське, Івано-Франківське, ІМВ, Київське, Криворізьке, Кримське, Львівське, Одеське, Тернопільське, Закарпатське, Харківське, Черкаське, Чернігівське, Чернівецьке.
Науковий потенціал ТМУ – це представники більше, ніж 70 установ, у тому числі науково-дослідних інститутів НАНУ, НААНУ, кафедр мікробіології, вірусології, біотехнології університетів, медичних, аграрних вузів та інших навчальних закладів.
Сергій Миколайович Виноградський народився 13 вересня 1856 р. у заможній українській родині в м. Києві. З боку батьківської родини він був нащадком сотенного атамана А. Виноградського, а з материнського – славного гетьманського роду Скоропадських. Після закінчення гімназії в Києві Сергій Миколайович учився на фізико-математичному факультеті Київського університету Св. Володимира. А з 1877 по 1881 р. – на природничому факультеті Петербурзького університету, де в 1884 р. одержав диплом магістра.
У 1885–1899 рр. С. М. Виногрдський працює в Швейцарії. Саме в цей період на прикладі сірководню, аміаку, нітритів як джерела енергії він виявив хемолітотрофні бактерії, тобто такі, які можуть рости тільки на мінеральних поживних речовинах, відкрив асимбіотичні азотфіксатори. Із 1899 по 1912 рр. Сергій Миколайович працював в Інституті експериментальної медицини у Санкт-Петербурзі, де займався вивченням небезпечних інфекцій, зокрема чуми, його помічником був Д. К. Заболотний.
Із 1912 р. С. М. Виноградський жив в Україні у власному маєтку на Хмельниччині, де звертається до проблем землеробства і ґрунтознавства. З 1922 р. і до останніх днів свого життя працював в Інституті Пастера в Парижі. У цей період він здійснив низку блискучих досліджень у галузі ґрунтової мікробіології. С. М. Виноградський став засновником першого об’єднання мікробіологів у Росії, яке було створено більше як сто років тому в Петербурзі. 25 травня 2012 року в м. Городку на Хмельниччині було відкрито пам’ятник знаменитому співвітчизнику, вченому світового значення, видатному мікробіологу, Сергію Миколайовичу Виноградському.
Основні завдання ТМУ:
Для забезпечення виконання своїх завдань ТМУ:
Представники осередку ТМУ Поліського національного університету: М. М. Ключевич, д. с.-г. н.; Л. А. Котюк, д. б. н.; І. В. Іващенко, к. б. н.; С. М. Вигера, к. с.-г. н.; С. Г. Столяр, к. с.-г. н.; П. Я. Чумак, к. с.-г. н.; О. М. Невмержицька, к. с.-г. н.; О. А. Саюк, к. с.-г. н.; Ю. Ф. Руденко, к. с.-г. н.; Т. М. Тимощук, к. с.-г. н.; О. В. Гурманчук, к. с.-г. н.; Н. В. Грицюк, к. с.-г.; Н. М. Плотницька, к. с.-г. н.
Мікробіологічний гурток