Оптичні прибори (мікроскопи, нівеліри, теодоліти, кіпрегелі), вимірювальні пристрої (астролябії, секстанти, армілярні сфери, компаси, бусолі, кутоміри), раритетна колекція поштових листівок, телескопи, сонячні годинники, глобуси, книги, географічні та зоряні карти ХVIII – початку ХХ століття, а також інші предмети астрономічної епохи, які представлені на унікальній виставці історії астрономії «Погляд у Всесвіт» у Житомирському обласному краєзнавчому музеї, відвідувачі можуть оглянути до кінця року.
Все це зі своєї приватної колекції надав Юрій Шевела – колекціонер, популяризатор наукової фантастики, астрономії, космонавтики, археології та палеонтології, співробітник Поліського національного університету.
Відкриття експозиції відбулося 8 червня. Побачити експонати на власні очі та більше дізнатися про них завітали проректор з науково-педагогічної роботи, соціального та гуманітарного розвитку Поліського національного університету Іван Мартинчук, голова первинної профспілкової організації студентів Тетяна Бойко, голови профбюро та члени профкому, викладачі і студенти різних спеціальностей університету.
«Ця виставка присвячена історії вимірювання. Її мета – показати історію вимірювання в приладах і як поетапно люди йшли до вимірювання. Зокрема, тут представлені експонати, які розповідають про історію календаря, вимірювання зоряного неба, морехідні інструменти, метрологію, метричну систему», – розповів колекціонер Шевела.
Заплановано, що у визначені дні Юрій Шевела особисто проводитиме екскурсії для організованих груп відвідувачів.
Загалом на виставці колекціонер демонструє більше сотні експонатів, які збирає з 12 років. Деякі з них раніше можна було побачити під час виставок у Житомирі – у Національному музеї космонавтики ім.С.Корольова, Домі української культури та Поліському національному університеті, а ще в Києві та Чернігові. Втім, значна кількість – демонструватимуться вперше.
До слова, усі механічні прилади – експонати для виставки у Краєзнавчому, виготовлені з бронзи чи дерева, – в ідеальному або досить хорошому стані, працюють і можуть використовуватися за призначенням. Одна із причин – шанобливе ставлення попередніх власників. Крім цього, заплановано, що у визначені дні в подальшому саме він проводитиме екскурсії для організованих груп відвідувачів.
Житомирський обласний краєзнавчий музей працює з 10.00 до 18.00 год. Довідки за тел.: (0412) 47-06-56, (098) 418-06-67.
Пресслужба Поліського національного університету