Історія кафедри
Кафедра правознавства Поліського національного університету заснована у березні 1996 року з метою забезпечення викладання правничих дисциплін, формування правомірної поведінки студентів, розробки основних напрямків еколого-правової освіти.
З 1998 р. за рішенням ДАК України кафедра отримала право на провадження освітньої діяльності, пов’язаної з наданням освіти за спеціальністю «Правознавство» освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст» з ліцензованим обсягом 50 осіб. З 2012 р. університет отримав ліцензію на підготовку студентів освітнього ступеня «Бакалавр» з ліцензованим обсягом 100 осіб, а від 3 травня 2018 р. – ліцензію на підготовку магістрів права з ліцензованим обсягом 50 осіб.
Першим завідувачем кафедри був старший викладач Г.Г. Чернов, який очолював її до вересня 2000 р. З 2000 р. кафедру очолював В.Є. Пропастін, з 2007 р. – к.і.н., доц. І.П. Прокопенко, з 2010 р. – к.ю.н., доц. О.Б. Німко, з 2015 р. – к.ю.н., доц. Р.Д. Ляшенко.
Нині на кафедрі правознавства працюють 2 доктори наук та 12 кандидатів наук: завідувач кафедри, к.ю.н., доцент Ляшенко Р.Д.; д.ю.н., професор Скулиш Є.Д.; к.ю.н., доцент Бондарчук Н.В.; к.ю.н., доцент Василенко Л.П.; к.ю.н., доцент Бучинська А.Й.; к.ю.н., доцент Костенко С.О.; к.ю.н., доцент Стрільчук В.А.; к.ю.н., доцент Кравчук І.І.; к.ю.н., доцент Гордійчук М.В. Для якісного викладання окремих правничих дисциплін запрошуються фахівці, які працюють за сумісництвом: д.ю.н., професор Пархоменко Н.М.; к.ю.н., доцент Циганчук Н.А.; к.ю.н., доцент Черниш Р.Ф.; к.ю.н. Машевська О.П. (суддя-спікер Господарського суду Житомирської області); к.ю.н. Радченко О. Ю.
Напрями діяльності
На кафедрі функціонує Юридична клініка під керівництвом к.ю.н., доцента Бондарчук Н.В.
Студенти систематично, у рамках навчального процесу відвідують судові засідання Богунського та Корольовського районних судів міста Житомира, Апеляційного суду Житомирської області, Господарського суду Житомирської області, Житомирського окружного адміністративного суду. До освітнього процесу долучаються професіонали практики, а саме: адвокати, судді, нотаріуси, фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Житомирській області, Житомирського місцевого центру з БВПД Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Житомирській області.
Навчальну та виробничу практику студенти проходять у судах, Головному управлінні Національної поліції у Житомирській області, у Житомирському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, юридичних відділах підприємств, установ і організацій. Студенти можуть самостійно обирати для себе місце проходження практики і пропонувати його для використання за умови укладення відповідної угоди. Окремі студенти під час проходження виробничої практики одержали можливість працевлаштування за спеціальністю.
Починаючи з 2013 року колектив кафедри правознавства організовує щорічну Міжнародну науково-практичну конференцію «Сучасні тенденції розбудови правової держави в Україні та світі», у якій беруть участь як студенти, так і провідні фахівці з України та зарубіжжя.
Освітні програми
ОС «Бакалавр»
081 «Право», Освітньо-професійна програма «Право»
ОС «Магістр»
081 «Право», Освітньо-професійна програма «Право»
Досягнення
Під керівництвом викладачів кафедри науковою роботою займаються і студенти. З 2012 р. кращі студенти здобувають призові місця на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з юридичних наук. Зокрема, у 2020 році студентка Аліна Зоріна здобула ІІІ призове місце у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт «Юридичні науки», (м. Одеса).
Під керівництвом викладачів студенти беруть участь у міжнародних та всеукраїнських конференціях, а також публікують статті в наукових фахових виданнях.
Щорічно на кафедрі увійшло в традицію святкування Дня юриста.
Між Поліським національним університетом та Житомирським апеляційним судом, Господарським судом Житомирської області, Житомирським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги було укладено меморандуми щодо спільної реалізації проекту «Впровадження дуальної освіти у закладах вищої освіти». Метою підписання меморандумів є закріплення положень співпраці для спільної і узгодженої реалізації проекту «Впровадження дуальної освіти у ЗВО», сутність якого полягає в підвищенні рівня готовності випускників до самостійної професійної діяльності на перших робочих місцях, поєднанні отриманих теоретичних знань з практичним досвідом роботи.
Набуттю соціальних навичок (soft skills) сприяє залучення студентів до консультування в «Юридичній клініці», активна участь в студентському самоврядуванні, проектах Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також періодичні зустрічі з фахівцями-практиками тощо. Такі активності сприяють швидкій адаптації студента у професійній діяльності та дозволяють йому конкурувати на ринку праці.
23 жовтня 2019 р. студент спеціальності «Право» Сергій Максименко прийняв участь у стажуванні в міжнародних міжурядових організаціях : ООН ( UN ), ЄК ( EC ), ОБСЕ ( OSCE ) у Відні, Австрія.
19 травня 2021 р. студентка спеціальності «Право» Анна Остапчук стала учасницею XXII зльоту студентських лідерів та здобула призове місце.
13 грудня 2021 р. випускниця спеціальності «Право» ОС «Бакалавр» Ольга Омельченко захистила дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії у галузі знань 08 «Право».
Доцент кафедри правознавства Ольга Німко у 2022 році отримала грант на проведення наукової роботи в Інституті екологічних рішень ETH Zurich (English: ETH; Swiss Federal Institute of Technology in Zürich) на тему: The politics of food security in Ukraine from the russian invasion.
Викладачі разом із своїми вихованцями завдяки спільним старанням і плідній співпраці зробили вагомий внесок у розвиток кафедри, факультету та університету.