«Поліський національний університет для 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади ДШВ ЗСУ», – під таким гаслом надалі (щовихідних з 10.00 до 16.00 години) проходитимуть Дні відкритих дверей у Ботанічному саду, завдяки чому житомиряни та гості міста не лише зможуть прогулятися територією, насолодитися неймовірною природою, ознайомитися з колекцією рідкісних рослин, відпочити, перезавантажитися, але й у якості вдячності (благодійних внесків) задонатити на актуальні потреби військових-земляків.
У Поліському національному університеті відреагували на запит громади міста і забезпечили вільний (безкоштовний) вхід до Ботанічного саду упродовж 8-10 березня. На різних ресурсах у соцмережах протягом цих вихідних з’явилося сотні дописів, фото та відео від користувачів, які мали нагоду навідатися у Ботсад. Це спричинило справжній ажіотаж. Без перебільшення тисячі людей – діти, молодь, родини, люди старшого віку, гуляли алеями паркової зони, роздивлялися насадження, робили світлини на згадку, відпочивали на лавках біля озера чи у альтанках.
У першу чергу всі змогли переконатися, що за огородженням всі ці роки ніхто нічого не приховував. Ботанічний сад був закладений більше 90 років тому тодішнім колективом нинішнього Поліського національного університету і весь час утримувався і доглядався виключно за рахунок ресурсів ЗВО, а також було проведено реконструкцію вхідної групи, очищення озер й укріплення берегів за рахунок коштів із обласного бюджету. У Ботсаду ведеться активна наукова і дослідницька робота, проходять практичні і лабораторні заняття студентів, екскурсії для школярів з міста й області з метою еколого-просвітницького виховання і бережного ставлення до природи, впроваджуються екоініціативи у співпраці з громадськими організаціями тощо.
Наразі Ботанічний сад Поліського національного університету в Житомирі входить до складу природно-заповідного фонду України й охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.
Тут зростає понад 500 видів рідкісних дерев’янистих рослин, більше 1000 видів трав’янистих рослин і не менше сотні колекцій лікарських рослин. Вражають ошатні експозиції деревоподібних півоній, червоно- та жовтоцвітих канн, гібіскусів, гортензії кольорової, троянд, сакури, тюльпанового дерева, червоно- та жовто плідної пірокант, колекції барбарису, садового жасмину, кизильника чорноплідного, вейгели рясноцвітної, гортензії великолистої, смородини золотолистої, спіреї рожевої, хеномелеса японського.
На центральній алеї зосереджено різні види та форми хвойних рослин, до альтанки веде тіниста алея. За кілька тижнів можна буде помилуватися різними гарноквітучими видами – магнолія, сакура, магонія, вейгела, бузок, рододендрон та інші, а також на водойму випустять чорних лебедів, які вже стали візитівкою Ботсаду.
Зважаючи на усе викладене вище, Поліський національний університет звертається до відвідувачів із наполегливим проханням – підтримувати чистоту під час візиту, не залишати після себе сміття, пересуватися виключно прокладеними доріжками, не скорочуючи шлях між насадженнями, не використовувати ролики та велосипеди, не влаштовувати «пікніки на природі», не ламати гілки дерев та кущів, не рвати рослини, не розпалювати вогнище та не палити цигарки. Окремо акцентуємо увагу власників домашніх тварин: на території Ботанічного саду їх вигул заборонено. Це зумовлено небезпекою механічних пошкоджень рослин та непереносимістю деяких представників флори до продуктів життєдіяльності тварин.
Ботанічний сад – зелена перлина Житомира, де панує особлива атмосфера єднання з природою. Щиро сподіваємося, що так і буде надалі. Маємо зберегти і примножити рукотворну красу рідного краю для майбутніх поколінь. Зі свого боку Поліський національний університету зробив крок на зустріч громаді та передбачив дні – кожна наступна субота й неділя з 10.00 до 16.00 години, коли ви безперешкодно можете відвідати Ботанічний сад, але із дотриманням правил перебування.
Разом з тим, пропонуємо конвертувати вашу вдячність за цю можливість у донати на допомогу підрозділам десантників 95 бригади. Скринька для збору коштів знаходиться на території Ботсаду, а також актуальні реквізити для переказів – Монобанка, 54570822971198981 (Приват), Pay Pal: stulen.kateryna@gmail.com.
Також очікуємо, що гості Ботанічного саду демонструватимуть приклад культурного і цивілізованого відпочинку, дбайливого поводження із рослинами та майном, що їх оточує.
Відзначимо, що Поліський національний університет з перших днів повномасштабної війни здійснює активну волонтерську діяльність. Лише протягом минулого року захисникам було придбано і передано обладнання (дрони різної модифікації, тепловізори, планшети, ноутбуки, транспортні засоби, монокуляри, генератори) на суму понад 3 мільйони гривень. З грудня 2022 року за рішенням трудового колективу університету щомісячно його працівниками через профспілковий орган перераховується на закупівлі для армії близько 200 тисяч гривень. Окремі акції і збори для воїнів проводять і органи студентського самоврядування. За сприяння і допомогу Поліський національний університет відзначений подякою Командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ, відзнакою «Друзям бригади» 30-ї окремої механізованої бригади ім. Князя Костянтина Острозького, нагрудним знаком «За допомогу та жертовність» 10-й ОГШБ; подякою 95-ї ОДШБ, орденом «Пошана. Честь. Відвага» І ступеню Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України, ін.
Пресслужба Поліського національного університету