Вже восьмий рік поспіль Житомирська міська рада та проєкт «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», що виконується німецькою урядовою компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансової підтримки урядів Німеччини та Швейцарії, проводять урбаністично-культурний фестиваль «Майстерня міста Житомир».
Цьогоріч він проходить з 11 по 15 вересня 2024 року на Новому бульварі (біля бібліотеки ім. Олега Ольжича та на Замковій горі). Головне завдання «Майстерні міста» – залучення мешканців до спільного подолання викликів громади, щоб житомиряни краще усвідомлювали власну відповідальність за своє місто. «Майстерня міста» є діалоговою платформою для нових ідей, сучасних способів і можливостей розвитку громади. Основні тематики цьогорічного фестивалю охоплюють безпеку, сталий розвиток, інклюзію та зелене місто.
Зокрема, 11 вересня студенти факультету лісового господарства та екології Поліського національного університету, які здобувають освіту за спеціальностями «Садово-паркове господарство» і «Лісове господарство») долучились до міської інтервенції на Замковій горі, прослухавши лекцію про концепції розвитку парків і свекрів, публічні простори як місця взаємодії, важливість озеленення населених місць, а також на практиці здійснили реальну оцінку сталості зеленої зони на прикладі міського скверу «Замкова гора».
«Я обрав, як на мене, красиву та цікаву професію: розвивати ландшафти міст. Думаю, вони мають бути наповненими чималою кількістю парків, скверів, клумб та інших зелених зон. Але поки я тільки я навчаюся. Сьогодні ми отримали доволі корисне практичне завдання — обстежити сквер в історичній частині Житомира і сформувати власне бачення, що тут потрібно змінити. Я, зокрема, звернув увагу на газон. Він вицвілий і якийсь неживий, бо не пристосований до спеки. Так от, я запропоную щось змінити у підходах до догляду за зеленими газонами. А також — встановити у парках та скверах більше контейнерів для сміття. Зокрема, вони можуть мати креативний вигляд», – поділився у коментарі «Суспільне Житомир» студент Поліського національного університету Роман Хілевич.
Анастасія Нікітюк — ще одна студентка університету та учасниця заходів «Майстерня міста».
«Особисто мені не вистачає зелених зон у місті, не вистачає простору. Я маю із чим порівняти, бо виросла серед простору та зелені. У Житомирі, як на мене, забагато міської площі зайнято для будов — замість парків, скверів та квіткових клумб. Оновлюючи сквер на Замкові горі, думаю, потрібно подумати про ярусність рослин. Красивіше було, якби високі дерева чергувалися із красивими декоративними кущами та квітами. Тут, щоправда, є декілька кущів самшитів, але вони геть не доглянуті. А ще — тут не продумані алеї для піших прогулянок», — розповіла Анастасія Нікітюк.
За словами викладачки факультету лісового господарства та екології Поліського національного університету Марини Швець, яка також долучилася до обговорення концепції оновлення скверу на Замковій горі, сучасне оформлення зелених зон у містах потребує врахування змін клімату.
«За останні навіть 20 років клімат зазнав значних змін. Житомирщина і, зокрема, місто Житомир вже не перебувають у природній зоні класичного Полісся, тепер — це зона лісостепу. Ми балансуємо між постійними контрастами: або тривалий час ідуть дощі, зливи, переповнюючи землю вологою, або занадто довго триває спека, яка зневоднює та висушує ґрунт та рослини. А відтак, забудовуючи нові парки, сквери чи оновлюючи старі і плануючи при цьому їх озеленення, потрібно подумати над асортиментом рослин. Ті, що ми обирали раніше, не годяться. Садити потрібно такі дерева, кущі та квіти, які є пристосованими до теперішніх кліматичних умов, а також враховувати інші фактори. Рослини повинні мати естетичний вигляд та виконувати певні функції — охолодження, затінок, фотосинтез. А ще — дуже важливо, щоб вони гармонійно поєднувалися між собою», — пояснила «Суспільному» Марина Швець.
Нагадаємо, що у рамках «Майстерні міста» свій проєкт (13 вересня із 13.00 до 14.00 на Новому бульварі) презентує команда студентів факультету лісового господарства та екології Поліського національного університеті (спеціальність «Екологія»), які є членами наукового гуртка «Екорятівники» (керівник – професор Оксана Дунаєвська). Попередньо вони здобули перемогу в конкурсі «Майстерня міста» та отримали грант на виконання наукових досліджень від організаторів заходу. Зазначають, що така підтримка відкриває нові можливості для розвитку інноваційних проєктів та реалізації наукових ідей.
Пресслужба Поліського національного університету