Влітку 2024 року Поліський національний університет – єдиний в регіоні увійшов до мережі національних контактних пунктів Рамкової програми «Горизонт Європа».
Формування мережі здійснювалося у межах заходів, спрямованих на посилення участі українських учасників у Рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» за підсумками конкурсного відбору.
Унікальність саме цього контактного пункту полягає в тому, що загалом в Україні наразі за напрямом діяльності «Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство та навколишнє середовище» (кластер 6) таких діє лише два. Зокрема, другий пункт відкрили на базі стратегічного партнера Поліського національного університету – Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.
Координаторкою НКП у Поліському національному університеті стала Тетяна Федонюк – керівниця навчально-наукового центру екології та охорони навколишнього середовища, членкиня Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій, докторка сільськогосподарських наук, професорка. Виконавець НКП – заступник керівника навчально-наукового центру екології та охорони навколишнього середовища Поліського національного університету, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Віктор Пазич.
Представники мережі національних контактних пунктів Рамкової програми «Горизонт Європа» за кілька місяців вже встигли провести низку інформаційних заходів у розрізі відповідних напрямів. Один із таких днів, присвячений кластеру 6 «Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство та навколишнє середовище», 30 жовтня відбувся у змішаному форматі в Поліському національному університеті. Власне, організаторами заходу виступили національний контактний пункт Програми «Горизонт Європа» за кластером 6 на базі Поліського національного університету у співпраці з Міністерством освіти і науки України, Національним фондом досліджень України та «Офісом Горизонт Європа в Україні» НФДУ.
Зі вступним словом до учасників звернувся ректор Поліського національного університету Олег Скидан, який також зачитав вітальний лист від заступника Міністра освіти і науки України Дениса Курбатова. Далі естафету вітань перейняли голова Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій Олександра Антонюк, яка особисто завітала на зібрання і ознайомила присутніх із діяльністю комітету, виконавча директорка Національного фонду досліджень України Ольга Полоцька, генеральний директор Директорату розвитку науки Міністерства освіти і науки України Григорій Мозолевич.
Безпосередньо робочу частину заходу розпочав начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Ігор Таранов. Він виступив із доповіддю та презентацією, що обули присвячені досягненням Офісу за рік роботи. Заступниця начальника відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Наталія Діденко представила інформацію з актуальними конкурсами та пріоритетними напрямами у рамках кластера 6. Крім того, представники установ і організацій, які є учасниками як Програми «Горизонт Європа» у розрізі кластера6, так і інших міжнародних грантових програм ЄС, поділилися успішними історіями реалізації проєктів і досвідом. У їх числі – експертка Агентства сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» Наталія Волошина, заступник голови ради Національного екологічного центру України Олег Бондаренко, які нині входять у ТОП-5 організацій за обсягами фінансування в рамках реалізації проєктів за кластером 6, керівниця відділу грантової роботи Національного університету водного господарства та природокористування Алла Кучерова, завідувач кафедри технологій меблів та виробів з деревини Національного лісотехнічного університету Орест Кійко, ін. Про особливості реалізації проєктно-грантової діяльності в КПІ ім. Ігоря Сікорського на прикладі проєкту «DaWetRest» розповіла заступниця завідувача кафедри з наукової роботи Анна Кухарук.
Окремо, про грантові проєкти з фінансуванням ЄС, які реалізуються у Поліському національному університеті, доповіли ректор Олег Скидан, керівниця Навчально-наукового центру інформаційних технологій Ольга Николюк, координаторка НКП, керівниця навчально-наукового центру екології та охорони навколишнього середовища Тетяна Федонюк. Отож, університет бере участь у двох проєктах рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій ЄС «Горизонт Європа» за Кластером 6 «Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство та навколишнє середовище» на загальну суму 402 тис. євро. Серед ЗВО за обсягами фінансуванням у проєктах програми «Горизонт Європа» за 6-м кластером Поліський національний університет посідає ІІ місце в Україні після Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського. Також Поліський університет переміг у конкурсі зі створення в Україні мережі Європейських цифрових інноваційних хабів, що був проведений Єврокомісією в межах програми ЄС «Цифрова Європа» (478 тис. євро). Таким чином Поліський національний університет став єдиним у державі ЗВО, де одночасно реалізують проєкти в рамках програми ЄС «Горизонт Європа» і проєкт програми ЄС «Цифрова Європа» (координатор проєкту). На базі університету реалізуються 3 проєкти програми ЄС Erasmus+ Jean Monnet на загальну суму 83,0 тис. євро та 2 проєкти програми ЄС Erasmus+ KA2 на загальну суму 391,7 тис. євро. У проєкті «Education for sustainable development: synergy of competences for the recovery of Ukraine» Поліський національний університет є координатором та грантхолдером. Крім того, університет є учасником програми Erasmus+ Programme: Inter-institutional agreement КА 1 (Learning mobility for higher education students and staff). Поліський національний університет став переможцем обох конкурсних відборів наукових, науково-технічних робіт та проєктів, які фінансуються за рахунок зовнішнього інструменту допомоги Європейського Союзу для виконання зобов’язань України у Рамковій програмі Європейського Союзу з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020» на загальну суму 8,6 млн. грн. Таким чином, Поліський національний університет виконує широкий спектр проєктів, що дозволяє акумулювати фінансові ресурси для реалізації ключових освітньо-наукових ініціатив в рамках програм Європейського Союзу. Вже сьогодні загальний обсяг фінансування таких проєктів на наступних кілька років складає 1,54 млн. євро. Нещодавно була підписана міжінституційна угода про мобільність студентів та співробітників з країнами-партнерами між Поліським національним університетом та Університетом Менделя у Брно (Чехія).
За словами координаторки НКП, керівниці навчально-наукового центру екології та охорони навколишнього середовища Тетяна Федонюк, слідкувати за новинами, анонсами та діяльністю національного контактного пункту Рамкової програми «Горизонт Європа» у Поліському національному університеті можна в окремому розділі на сайті університету та на сторінці у соцмережі Фейсбук.
Пресслужба Поліського національного університету