У Києві 15 квітня відбувся круглий стіл «Активізація участі України в Рамковій програмі ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа». Захід організовано Міністерством освіти і науки України спільно з Національним фондом досліджень України.
До обговорення долучилися понад 60 учасників: представники Міністерства освіти і науки України, Національного фонду досліджень, Представництва ЄС в Україні, національних контактних пунктів (НКП), представники України до програмних комітетів «Горизонт Європа». Серед присутніх – ректор Поліського національного університету Олег Скидан, керівник НКП Програми «Горизонт Європа» за Кластером 6: «Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство і навколишнє середовище», керівник навчально-наукового центру екології та охорони навколишнього середовища Тетяна Федонюк.
Відзначимо, що влітку 2024 року Поліський національний університет (єдиний в регіоні), увійшов до мережі національних контактних пунктів Рамкової програми «Горизонт Європа». Формування мережі здійснювалося у межах заходів, спрямованих на посилення участі українських учасників у Рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» за підсумками конкурсного відбору. Унікальність саме цього контактного пункту полягає в тому, що загалом в Україні наразі за напрямом діяльності «Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство та навколишнє середовище» (кластер 6) таких діє лише два. Зокрема, другий пункт відкрили на базі стратегічного партнера Поліського національного університету – Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Поліський нацоінальний університет бере участь у двох проєктах рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій ЄС – «Горизонт Європа» за Кластером 6 «Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство та навколишнє середовище», а також переміг у конкурсі зі створення в Україні мережі Європейських цифрових інноваційних хабів, що був проведений Єврокомісією в межах програми ЄС «Цифрова Європа» (хаб відкрили у грудні 2024-го). Таким чином це єдиний у державі ЗВО, де одночасно реалізують проєкти в рамках програми ЄС «Горизонт Європа» і проєкт програми ЄС «Цифрова Європа». Слідкувати за новинами, анонсами та діяльністю національного контактного пункту Рамкової програми «Горизонт Європа» у Поліському національному університеті можна в окремому розділі на сайті університету та на сторінці у соцмережі Фейсбук.
З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов.
«Україна вже перевищила показники залученого фінансування і кількості проєктів, у яких беруть участь українські організації в межах програми «Горизонт Європа», порівняно з показниками участі в попередній рамковій програмі «Горизонт 2020». Також наша країна посідає достатньо високі місця — 6-те за рівнем участі та 7-е за кількістю залученого фінансування ЄС серед 19 асоційованих країн програми «Горизонт Європа». Водночас переконаний, що в України є набагато більший потенціал для зростання, і ми вбачаємо вагому роль мережі НКП у збільшенні показників та ефективності участі у найбільшій науковій грантовій програмі ЄС», – зазначив Курбатов.
Також до учасників звернулися виконавча директорка НФДУ Ольга Полоцька та науковий радник Представництва ЄС в Україні Єгор Пивоваров.
Під час заходу керівник «Офісу Горизонт Європа в Україні» Ігор Таранов презентував результати роботи Офісу як координаційного центру програми та аналіз діяльності усіх НКП за встановленими ключовими показниками.
Під час виступу генерального директора директорату розвитку науки МОН Григорія Мозолевича йшлося про теперішній стан і перспективи участі України у програмі «Горизонт Європа». Зокрема, було наголошено: станом на квітень 2025 року 205 українських установ та організацій беруть участь у міжнародних консорціумах з виконання проєктів за програмою «Горизонт Європа», підписано 207 грантових угод на суму 59 млн євро. У 2025 році МОН передбачено продовження фінансування у розмірі 500 тис. грн на діяльність кожного НКП, що майже вдвічі більше, ніж у 2024 році (267 тис. грн);у червні 2025 року планується впровадження системи електронного звітування НКП через Національний портал міжнародного науково-технічного співробітництва.
Перший етап — для моніторингу без оцінювання. До 20 грудня 2025 року заплановано річне оцінювання діяльності НКП за встановленими КРІ; для кожного НКП уже створено персональні кабінети на Порталі «Наука».
У межах панельної дискусії учасники обговорили важливість синергії між НКП, представниками програмних комітетів, «Офісом Горизонт Європа в Україні» як координаційним центром та МОН — для системного представлення інтересів України у формуванні робочих програм ЄС і розширення участі українських колективів у конкурсах.
Спільно напрацьовано пропозиції щодо врахування кількості конкурсів під час аналізу виконання ключових показників ефективності НКП, налагодження ефективнішої комунікації між НКП та представниками України до програмних комітетів у межах відповідних напрямів діяльності, проведення спільних заходів з українськими виконавцями проєктів «Горизонт Європа» для поширення досвіду, опрацювання з європейською стороною питання подальшої підтримки в контексті можливого навчання проєктних менеджерів закладів вищої освіти, наукових установ, організацій України.
Захід завершився сесією питань і відповідей, що дало змогу обговорити технічні та організаційні аспекти подальшої взаємодії.
Пресслужба Поліського національного університету