Реєстраційна картка міжнародно-технічної допомоги програми або проєкту
Наказ МОН про державну реєстрацію проєкту
Horizon Europe («Горизонт Європа») – Horizon Europe («Горизонт Європа») – це найбільша 7-річна програма досліджень та інновацій Європейського Союзу, спрямована на розв’язання ключових глобальних викликів, таких як боротьба з раком, адаптація до змін клімату, збереження океанів, створення екологічно чистих міст, а також забезпечення здоров’я ґрунтів і продовольчої безпеки.
Поліський національний університет є учасником консорціуму ACT4CAP27 у рамках реалізації проєкту «Advancing Capacity and analytical Tools for supporting Common Agricultural Policies post 2027». До складу консорціуму ACT4CAP27 входять партнери з 8 країн ЄС та асоційованих країн (Нідерландів, Німеччини, Австрії, Іспанії, Італії, Бельгії, Угорщини) та включає університети та наукові установи.
ACT4CAP27 передбачає підвищення аналітичної спроможності ключових політичних інструментів, які використовуються Європейською Комісією для оцінки короткострокових і довгострокових впливів політики на агропродовольчі системи ЄС та надання інформаційної підтримки у процесі формування аграрної політики після 2027 року. ACT4CAP27 має на меті розробку послідовної міждисциплінарної методологічної основи для кількісної оцінки агропродовольчої системи ЄС і пов’язаної із нею політики після 2027 року, а також її економічних, соціальних, екологічних впливів. У межах проекту буде розроблено платформу, що забезпечуватиме взаємодію із зацікавленими сторонами для спільного створення, передачі та поширення результатів досліджень, і запущено Інтерактивну дорожню карту переходу до сталої європейської продовольчої системи, яка охоплюватиме загальноєвропейський, національний та регіональний рівні.
ACT4CAP27 розрахований на 60 місяців. У реалізацію проєкту залучено провідні європейські фахівці з економічного моделювання для підтримки прийняття політичних рішень в аграрному секторі ЄС, екологічній та соціальній сферах, а також експерти Спільного дослідницького Центру Європейської Комісії (JRC). Проєкт охоплює економічні агропродовольчі моделі, що використовуються для підтримки прийняття політичних рішень в ЄС. Зокрема, консорціум ACT4CAP27 працює із трьома імітаційними моделями інтегрованої платформи моделювання для агроекономічного аналізу товарів і політик Європейської Комісії iMAP, а саме: CAPRI (Common Agricultural Policy Regionalised Impact – модель регіонального впливу Спільної Аграрної Політики), AGMEMOD (Agricultural Member State Modelling – модель сільського господарства держав-членів) і MAGNET (Modular Applied GeNeral Equilibrium Tool – модульний прикладний інструмент загальної рівноваги), а також моделлю GLOBIOM (Global Biosphere Management Model – глобальна модель управління біосферою) та разом із є основними, які безпосередньо охоплюються консорціумом.
У процесі реалізації проєкту будуть досягнуті такі результати:
Посилення аналітичної спроможності: ACT4CAP27 спрямований на підвищення аналітичної спроможності ключових політичних інструментів, зокрема CAPRI, GLOBIOM, MAGNET та AGMEMOD, які використовуються Європейською Комісією.
Комплексна методологічна структура: ACT4CAP27 впроваджує узгоджену, міждисциплінарну методологічну структуру. Ця структура дозволяє операціоналізувати та кількісно оцінювати ключові аспекти агропродовольчої системи ЄС та відповідної політики після 2027 року. Основна увага приділяється економічним, соціальним (зокрема, здоров’ю), екологічним та кліматичним наслідкам, що забезпечує комплексне розуміння політичного середовища.
Модульний інструментарій ACT4CAP27: для усунення недоліків наявних інструментів моделювання політики ACT4CAP27 представить Modular Toolbox for EU Food System Modeling – модульний інструментарій для моделювання продовольчої системи ЄС. Цей інноваційний підхід створює простір для співпраці та модульну модельну інфраструктуру для всієї дослідницької спільноти агропродовольчого сектору ЄС та за його межами. Інструментарій слугує основою для інновацій, сприяючи колективним зусиллям у напрямку до сталих результатів.
Поширення результатів і залучення зацікавлених сторін: платформа ACT4CAP27 Dissemination and Stakeholder Platform відіграватиме ключову роль у створенні інклюзивної взаємодії із зацікавленими сторонами. Ця платформа спрямована на спільне створення, комунікацію та поширення дослідницьких результатів, забезпечуючи активну участь ширшої спільноти у процесі трансформації.
Поширення результатів і залучення зацікавлених сторін: платформа ACT4CAP27 Dissemination and Stakeholder Platform відіграє ключову роль у створенні інклюзивної взаємодії із зацікавленими сторонами. Ця платформа спрямована на спільне створення, комунікацію та поширення дослідницьких результатів, забезпечуючи активну участь ширшої спільноти у процесі трансформації.
Поліський національний університет в рамках проєкту є реалізатором 3 робочих пакетів. До виконання проекту залучені фахівці кафедри комп’ютерних технологій і моделювання систем, навчально-наукових центрів цифрових технологій та моделювання систем, космічних та геоінформаційних технологій. Керівник проекту – доктор економічних наук, професор, керівник навчально-наукового центру цифрових технологій та моделювання систем Ольга Николюк.
Першим кроком у реалізації проєкту буде оцінювання соціальної, екологічної та економічної сталості кількох ланцюгів постачання аграрної продукції. Це допоможе визначити сфери, які потребують покращення, та політичні заходи, спрямовані на усунення дисбалансів у продовольчому ланцюгу та зменшення негативних наслідків, пов’язаних з порушенням роботи продовольчої системи.
З метою аналізу можливих нових елементів Спільної аграрної політики після 2027 року та врахування потенційного вступу України до ЄС, Поліським національним університетом будуть змодельовані українські аграрні ринки із врахування їх взаємозв’язків з ринками ЄС. Відповідне моделювання проводитиметься на базі моделі AGMEMOD.
У рамках робочого пакету з оцінювання аграропродовольчих ЄС після 2027 року Поліським університетом будуть розроблено короткостроковий сценарій впливу війни в Україні та вітчизняні та європейські аграрні ринки, а також довгостроковий сценарій вступу України до ЄС. Результатом виконання робочого пакету будуть визначні моделі та інструменти, які є оптимальними для моделювання політичних сценаріїв та конкретних тематичні досліджень, спрямованих на забезпечення сталого розвитку європейських продовольчих систем.