Реєстраційна картка міжнародно-технічної програми або проекту
Наказ МОН про держану реєстрацію проектів
Horizon Europe («Горизонт Європа») – це 7-річна найбільша науково-дослідна програма Європейського Союзу, її мета вирішення найбільших проблем, з якими зіштовхується наш світ, такі як боротьба з раком, адаптація до змін клімату, захист наших океанів, життя в зелених містах та забезпечення здоров’я ґрунту і харчування.
Поліський національний університет увійшов до до складі консорціуму AGROSUS з проектом «Agroecological strategies for sustainable weed management in key European crops». Консорціум AGROSUS складається з 16 партнерів країн ЄС та асоційованих країн (Іспанії, Польщі, Португалії, Угорщини, Італії, Туреччини, Естонії, Німеччини, Ісландії, Румунії та ін.), та включає університети, громадські організації, підприємства, а також організації фермерів і консультантів.
AGROSUS визначить відповідні інструменти та агроекологічні стратегії для запобігання та боротьби з бур’янами в відповідних культурах у традиційному, органічному та змішаному землеробстві у всіх 11 біогеографічних регіонах (Альпійський–Анатолійський–Арктичний–Атлантичний–Чорноморський–Бореальний–Континентальний Макаронезійський–Середземноморський–Панонський–Степовий) ЄС та асоційованих країн.
Таким чином, AGROSUS прагне зменшити залежність від синтетичних гербіцидів і, відповідно, тиск на навколишнє середовище. Запропоновані інструменти та стратегії будуть розроблені спільно у співпраці з зацікавленими сторонами щодо найбільш проблемних бур’янів у різних регіонах і культурах, а також коротко-, середньо- та довгостроковий вплив розроблених агроекологічних стратегій буде проаналізовано з екологічної та соціально-економічної точки зору.
AGROSUS розрахований на 48 місяців та складається з мультидисциплінарної команди фізіологів рослин, агрономів, молекулярних біологів, ґрунтознавців, економістів, соціологів, фермерів та консультантів, щоб вирішити проблему боротьби з бур’янами для забезпечення продуктивності та прибутковості без шкоди здоров’ю екосистеми. AGROSUS також побудує 14 регіональних спільнот зацікавлених сторін у всіх 11 біогеографічних регіонах для спільного створення та спільної апробації запропонованих агроекологічних стратегій, дотримуючись багатостороннього підходу та інтегруючи різні точки зору відповідних учасників, сприяючи, зрештою, здоровому та стійкому європейському сільському господарству.
Поліський національний університет в рамках проекту є реалізатором 5 робочих пакетів. До виконання проекту залучені фахівці факультету лісового господарства та екології, факультету економіки та менеджменту, агрономічного факультету та факультету інженерії та енергетики. Керівник проекту – доктор сільськогосподарських наук, професор, керівник навчально-наукового центру екології та охорони навколишнього середовища Тетяна Федонюк.
Першим кроком у реалізації проекту буде комунікація зі стейкхолдерами з двох біогеографічних регіонів України (континентального та степового): фермерами, консультантами та експертами, з метою забезпечення спільної творчості, включаючи формування локальних фермерських мереж, фокус-груп, проведення опитувань, семінарів, воркшопів, дискусійних груп тощо.
В рамках інших робочих пакетів фахівцями Поліського національного університету буде розроблено агроекологічні стратегії боротьби з бур’янами (механічні, культуральні та біологічні), після трирічної апробації їх на дослідному полі університету та фермерських господарствах Житомирської області.
Окремий блок проекту займатимуть розробки фахівців університету щодо застосування ГІС-технологій та діджиталізації процесів раннього виявлення бур’янів за допомогою обробки супутникових радіометричних знімків Sentinel-1 для сільськогосподарських угідь Житомирської області з подальшим тестування цієї методології фахівцями університету для трьох біогеографічних регіонів Європи.
По завершенню проекту буде оцінено екотоксикологічний та соціо-еколономічний ефекти від впровадження агроекологічних стратегій для запобігання та боротьби з бур’янами у традиційному, органічному та змішаному землеробстві у всіх 11 біогеографічних регіонах Європи.
Інформаційна_згода_на_обробку_персональних_даних_учасників_проекту