Протягом 2023–2026 років під керівництвом професора кафедри, проректора з наукової роботи та інноваційного розвитку університету Людмили Романчук буде реалізовано проєкт Еразмус+ в рамках модулю Жан Моне «Досвід ЄС у зеленому сільському господарстві для відновлення та трансформації України у післявоєнний період». https://polissiauniver.edu.ua/%d0%b6%d0%b0%d0%bd-%d0%bc%d0%be%d0%bd%d0%b5-%d0%bc%d0%be%d0%b4%d1%83%d0%bb%d1%8c-egartu-2023-2026/
Науково-педагогічні працівники кафедри екології прагнуть до підвищення ефективності співпраці з навчальними закладами-партнерами; до пошуку, вивчення і застосування кращого закордонного досвіду науково-дослідної та навчально-методичної роботи, розширення мобільності науково-педагогічних працівників і студентів; до підвищення іміджу кафедри та Університету в Україні та за її межами, постійно знаходяться в пошуку отримання додаткових можливостей всебічного професійного розвитку.
Зокрема, у період із 06.09.2021 р. по 16.09.2021 р впродовж двох тижнів на базі Поліського національного університету та Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника була проведена літня школа DAAD «Tschernobyl heute – wilde Natur ohne Grenzen». Її основною метою було усвідомлення Чорнобильської катастрофи та наслідків аварії шляхом безпосереднього занурення в атмосферу зони відчуження, ознайомлення з основними об’єктами та спілкування з експертами-практиками.
У Літній школі прийняли участь 15 магістрів та докторантів, серед яких із університетів Німеччини: Humboldt-Universität zu Berlin, Universität Hohenheim (Stuttgart), University of Bayreuth, Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg, Georg-August-Universität Göttingen Technologietransfer, Albert-Ludwig-Universität Freiburg, Technische Universität München, Technische Universität Chemnitz, HS Magdeburg-Stendal Prüfungsamt, Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg, University of Kassel, Grundschule Ganderkesee-Schierbrok, Albert-Ludwigs-Universität Freiburg. Також до виконання проєкту було долучено 8 студентів Поліського національного університету. https://polissiauniver.edu.ua/daad-tschernobyl-heute-wilde-natur-ohne-grenzen/ та http://sommerschule.znau.edu.ua/
У 2023-2026 році науково-педагогічні працівники Поліського національного університету серед яких НПП кафедри Тетяна Федонюк (координатор проєкту від Поліського університету), Анастасія Зимароєва, Віктор Пазич отримали перемогу у конкурсі HORIZON-CL6-2022-FARM2FORK-02-two-stage (Europe) у складі консорціуму «AGROSUS» з проєктом «Agroecological strategies for sustainable weed management in key European crops».
Консорціум AGROSUS складається з 16 партнерів країн ЄС та асоційованих країн (Іспанії, Польщі, Португалії, Угорщини, Італії, Туреччини, Естонії, Німеччини, Ісландії, Румунії, України та ін.), включає університети, громадські організації, підприємства, а також організації фермерів і консультантів.
Проєкт AGROSUS розрахований на 48 місяців та складається з мультидисциплінарної команди фізіологів рослин, агрономів, молекулярних біологів, ґрунтознавців, економістів, соціологів, фермерів та консультантів, щоб вирішити проблему боротьби з бур’янами для забезпечення продуктивності та прибутковості без шкоди здоров’ю екосистеми.
Першим кроком у реалізації проєкту стане комунікація зі стейкхолдерами з двох біогеографічних регіонів України (континентального та степового) – фермерами, консультантами та експертами, з метою забезпечення спільної творчості, включаючи формування локальних фермерських мереж, фокус-груп, проведення опитувань, семінарів, воркшопів, дискусійних груп тощо. У рамках інших робочих пакетів фахівцями університету, та кафедри зокрема, буде розроблено агроекологічні стратегії боротьби з бур’янами (механічні, культуральні та біологічні), після трирічної апробації їх на дослідному полі університету та фермерських господарствах Житомирської області.
Окремий блок проєкту займатимуть розробки фахівців Поліського національного університету щодо застосування ГІС-технологій та діджиталізації процесів раннього виявлення бур’янів за допомогою обробки супутникових радіометричних знімків Sentinel-1 для сільськогосподарських угідь області з подальшим тестування цієї методології фахівцями університету для трьох біогеографічних регіонів Європи.
По завершенню проєкту буде оцінено екотоксикологічний та соціо-еколономічний ефекти від впровадження агроекологічних стратегій для запобігання та боротьби з бур’янами у традиційному, органічному та змішаному землеробстві у всіх 11 біогеографічних регіонах Європи.
Протягом 2023-2024 років науково-педагогічними працівниками Поліського національного університету, в тому числі НПП кафедри екології Тетяною Федонюк та Фнастасією Зимароєвою, буде реалізовуватись проєкт «Створення програмно-технічного комплексу управління геопросторовими даними» за рахунок коштів отриманих в рамках конкурсного відбору наукових, науково-технічних робіт та проектів, які фінансуються за рахунок зовнішнього інструменту допомоги Європейського Союзу для виконання зобов’язань України у Рамковій програмі Європейського Союзу з наукових досліджень та інновацій «Horizon2020». https://mon.gov.ua/storage/app/media/nauka/2022/12/27/Dodatok.Perelik.obranykh.robit.ta.proyektiv.26.12.2022.pdf?fbclid=IwAR20ua8QZe0zYvpM7Ryw2eDYwnI2KNprPXH1z7P2gohvLuUn4-pAURKxOco
Професор кафедри, проректор з наукової роботи та інноваційного розвитку Університету Людмила Романчук є координатором міжнародного проєкту Contaminated land Remediation through Energy crops for Soil improvement to liquid biolucl Strategies (CERESiS) який реалізується впродовж лютого 2021 року по травень 2023 року. У рамках вищезаззначеного проєкту науковці Поліського національного університету проводять дослідження вирощування енергетичних культур на забруднених землях в розділі «Дослідження вирощування Miscanthus giganteus та Phalaris arundinacea на забруднених землях». Зокрема, на забруднених паливно-мастильними матеріалами та органічними пестицидами експериментальних землях дослідного поля Університету закладено дослідні ділянки міскантусу гігантського (Miscanthus giganteus) та очеретянки звичайної (Phalaris arundinacea).
Упродовж останніх п’яти років науково-педагогічні працівники кафедри здійснюють міжнародну академічну мобільність та пройшли міжнародне стажування, зокрема:
Завідувач кафедри Анастасія Зимароєва отримала грант для науковців та впродовж 22 квітня 2022 року по 21 квітня 2023 рокуроку проходить стажування у Aarhus Institute of Advanced Studies (Aarhus, Denmark)/Орхуський інститут передових досліджень (м. Орхус, Данія).
Професор Тетяна Федонюк проходила стажування за програмою DAAD Німецької служби академічних обмінів «Стійкий розвиток і енергія – визначення вмісту технічних термінів і їх використання в навчанні» (м. Мінськ, Республіка Білорусь) (2020 рік) та є членом робочої групи з розробки Рамкової стратегії адаптації до змін клімату проєкт ПРООН/ЄС EU4Climate з питань адаптації до зміни клімату (2021 рік)
Професор кафедри Тетяна Федонюк, доценти Віктор Пазич та Наталія Мельник у період із 12 листопада по 18 грудня 2022 року пройшли стажування на тему «Фандрейзинг та основи проєктної діяльності в закладах освіти: європейський досвід» загальним обсягом 180 академічних годин (6 кредитів ЄКТС) у Ягеллонському університеті (м. Краків, Польща) (Тема проекту: «Створення регіонального геоінформаційного кластера як інструменту залучення інвестицій для об’єктів природо-заповідного фонду»).
Професор кафедри Людмила Романчук 25 – 27 листопада 2019 р пройшла стажування за програмою наукових академічних обмінів «Сучасний стан, виклики та перспективи розвитку екологічної освіти в Україні та Білорусі» в Державній науковій установі «Інститут експериментальної ботаніки ім. В.Ф. Купревича НАН Білорусі» (м. Мінськ, Республіка Білорусь).
Професор Юрій Никитюк у 2020 році пройшов стажування у Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowei: Instytut Prawa i Ekonomii на тему: „Perspektywa wprowadzenia srodkow bezpieczestwa ekologicznego w warunkach Polski i Ukrainy oraz ich ekonomiczne uzasadnienie”.
Професор Людмила Котюк у 2019-2020 рр. проходила стажування на тему «Інновації у вищій аграрній освіті та сталий розвиток сільського господарства Польщі та України. Інноваційні технології у галузях екології, аквакультури, наук про землю, захисту навколишнього середовища та їх інтеграція у навчальний процес» у Краковському аграрному університеті.
У 2021 році пройшла наукове стажування на базі Сільськогосподарського університету ім. Гуго Коллонтая (UR) у м. Краків (Польща) у співпраці із польсько-українською фундацією “Інститут Міжнародної Академічної і Наукової Співпраці” (IIASC) на тему «Встановлення науково-інноваційних засад інтродукції й використання корисних рослин в Україні та використання отриманих результатів у навчальному процесі при підготовці здобувачів вищої освіти напряму 101 «Екологія».
Професор Оксана Дунаєвська у період із 8 лютого по 19 березня 2021 року пройшла науково-педагогічне стажування на тему: «Інноваційні стратегії розвитку медичної освіти в Україні та країнах ЄС» за фахом «Медичні науки» обсягом стажування 6 кредитів (180 годин) в Люблинському медичному університеті (Республіка Польща).
Також у 2021 році пройшла курс «International skills development (the webinar) on the theme “Online studying as latest formof modern education on the example of Google meet and Google classroom platforms” (Anatomy, Hystology). м. Люблин, Республіка Польща організатором якого є ГО «Міжнародна фундація науковців та освітян», Інститут Досліджень та розвитку Люблинського парку.
Доцент Андрій Піціль у 2021 році пройшов стажування в Сільськогосподарському університеті ім. Гуго Коллонтая в м. Краків (Польща) «Інновації у сільськогосподарській вищій школі і зрівноважений розвиток в аграрному секторі у Польщі і в Україні».
Доцент кафедри Наталія Мельник у період із 7 по 16 червня 2019 р взяла участь у програмі ствжування Scientific Internship в Fil. Dr. Jan-U. Sandal Institute, (м. Осло, Норвегія)